fbpx
Przejdź do treści

Woda z kranu dla dziecka? Tak, jeśli ją filtrujesz!

woda dla dziecka
fot. materiały prasowe

W większości miejsc w Polsce woda wodociągowa jest zdatna do picia. „Zdatna” znaczy, że nie jest groźna dla zdrowia i spełnia Unijne normy w momencie, gdy opuszcza publiczną stację uzdatniania wody. Jednak w drodze, którą pokonuje do naszych kranów, woda zbiera wiele zanieczyszczeń. One mogą stanowić zagrożenie, szczególnie dla wrażliwego organizmu niemowlęcia lub dziecka. Dostępne są rozwiązania, które pozwalają na wygodne i ekonomiczne uzdatnienie wody w warunkach domowych.

Jakość wody w Polsce

Polskie przedsiębiorstwa wodne są zobowiązane do przestrzegania norm Unii Europejskiej, które przyjęte zostały tzw. Ramową Dyrektywą Wodną. Wejście w życie tych regulacji zmieniło przestarzały system oceny czystości wody, obowiązujący w Polsce od 1970 roku.

Celem nowego prawa, poza zachowaniem biologicznej i chemicznej jakości wód powierzchniowych i gruntowych, jest ustanowienie ogólnego standardu dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji w wodzie spożywanej przez ludzi.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych rodzin, istotne jest to, w którym momencie woda jest badana i jak często jest kontrolowany stan rur, które doprowadzają ją do naszych domów. Z rur woda zbiera cząsteczki metali ciężkich, po drodze trafia także na zanieczyszczenia organiczne, takie jak produkty procesu biochemicznego rozkładu roślin i zwierząt.

Poddana chemicznemu oczyszczaniu woda zawiera związki, których spożywanie w nadmiarze nie jest korzystne dla zdrowia. Przykładem takiego związku jest chlor zawarty w wodzie wodociągowej, który spełnia rolę środka dezynfekującego, chroni wodę przed większością drobnoustrojów. Jest to pierwiastek naturalnie występujący w ludzkim organizmie, więc w określonych, niewielkich ilościach jest nam potrzebny, jego niedobory również nie mają korzystnego wpływu na funkcjonowanie organizmu.

Mimo, że dopuszczalne stężenie chloru w wodzie zdatnej do picia jest na tyle niskie (0,3g/m3), że nie możemy się nią zatruć, długofalowe konsekwencje spożycia nadmiaru chloru mogą być negatywne dla zdrowia (istnieją badania naukowe, które łączą spożycie chlorowanej wody z większą podatnością na zachorowanie na niektóre rodzaje nowotworów).

Woda w diecie dziecka

Organizm dziecka przez pierwsze 3 lata życia jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego dobrze jest szczególnie dbać o jakość i bezpieczeństwo podawanej wody i żywności. Woda dla niemowląt w badaniach laboratoryjnych jest kontrolowana szczególnie pod kątem poziomu soli (sodu i chlorków), azotanów i siarczanów (te ostatnie mogą działać przeczyszczająco).

Ważna jest również czystość mikrobiologiczna wody, najlepiej żeby była ona poddana odpowiednim testom gwarantującym jakość lub uzdatniona przy użyciu filtra, który taką jakość gwarantuje.

Woda przeznaczona do spożycia przez najmłodsze dzieci powinna być:

  • niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa
  • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500 mg/l
  • pozbawiona innych zanieczyszczeń
  • przegotowana, jeśli jest to nieprzefiltrowana woda z kranu/ słabo przefiltrowana woda z kranu

Odpowiedzią na powyższe potrzeby jest domowe uzdatnianie wody filtrem odwróconej osmozy, albo filtrem podzlewozmywakowym, który złożony jest z kilku wkładów wychwytujących różne rodzaje zanieczyszczeń.

fot. materiały prasowe

Starsze dzieci, by prawidłowo się rozwijać, potrzebują zdrowej diety ruchu i odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Podawanie dziecku wody od najmłodszych lat kształtuje u niego zdrowe nawyki żywieniowe – woda, w przeciwieństwie do gazowanych napojów i słodzonych soków – nie zawiera cukru, zatem nie dostarcza dziecku zbędnych kalorii i nie naraża zębów na powstawanie próchnicy.

W przypadku starszych dzieci, dobrym wyborem jest woda bogata w magnez, który wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego. Niekoniecznie trzeba kupować wodę mineralizowaną w butelce. Niektóre dzbanki filtrujące są wyposażone we wkłady wzbogacające wodę w magnez, np. dzbanek filtrujący Aquaphor Provence A5 Mg.

Uzdatniona przez publiczną oczyszczalnię woda z kranu zwykle ma intensywny zapach i smak chloru, co znacznie obniża jej walory użytkowe – mówiąc wprost, psuje smak potraw i napojów. Problem ten może rozwiązać dzbanek filtrujący lub filtr nakranowy, który potrafi wyeliminować zawarty w wodzie chlor i sprawić, że woda lepiej pachnie i smakuje.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, by dzieci powyżej 3 roku życia wypijały 5-6 szklanek wody dziennie. Ta ilość może się zwiększyć w przypadku upału, albo intensywnej aktywności fizycznej dziecka.

Podkreślają, że zapotrzebowanie na wodę u dzieci w wieku poniemowlęcym, dzieci szkolnych i młodzieży jest zróżnicowane, zależny zarówno od czynników zewnętrznych (klimat, nawyki żywieniowe), jak i wewnętrznych (stan zdrowia, aktywność fizyczna).

Zachęcanie dziecka do picia wody od początku rozszerzania diety to element profilaktyki otyłości i zaburzeń odżywiania. Dziecko, które przyzwyczai się do picia słodkich napoi ciężko jest przestawić na “zwykłą” wodę. Warto wstrzymać się z podawaniem soków, herbatek, czy innych słodkich napojów, albo podawać je jedynie okazjonalnie.

Zdrowie i ekologia

Co roku do oceanów trafia 8 miliardów ton tworzyw sztucznych. W skali globalnej, w ciągu 1 sekundy wytwarzamy 20.000 plastikowych butelek. 91% plastikowych odpadów, które wytworzyliśmy od początku przemysłowej produkcji plastiku (lata 40 ubiegłego wieku) wciąż znajduje się w środowisku lub została spalona, generując innego rodzaju zanieczyszczenia. Jedynie 9% tego plastiku zostało poddanych recyklingowi.

O tyle, o ile inne produkty pakowane fabrycznie w plastikowe opakowania nie są dostępne w innej formie, woda bez plastiku jest w zasięgu ręki. Mamy wybór – zamiast wody z butelek, możemy pić przefiltrowaną wodę z kranu. Możemy uzdatniać ją przy pomocy stacji uzdatniania wody dla całego domu, albo filtrować wodę pitną w mikro skali, używając butelki filtrującej. Butelka jest na tyle lekka, że nadaje się również dla dzieci – można ją zmieścić w szkolnym plecaku.

Dbając o zdrowie i odpowiednie nawodnienie naszej rodziny, możemy jednocześnie dbać o środowisko i oszczędzać pieniądze – przefiltrowana woda jest tańsza od butelkowej (z filtrem podzlewozmywakowym, po doliczeniu kosztu filtrów, kosztuje około 10gr/l) oraz dzięki temu, że usuwa twardość wody, zwiększa żywotność sprzętu gospodarstwa domowego.

Ograniczanie produkcji odpadów, w tym plastikowych butelek, to troska o przyszłość naszych dzieci. To, w jakim stanie będzie środowisko, kiedy nasze dzieci dorosną, ma bezpośredni wpływ na jakość życia ludzi i zwierząt na naszej planecie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.