fbpx
Przejdź do treści

Witaminy i minerały dla dzieci z ADHD. To ważne!

witaminy suplementacja dieta adhd dziecko dzieci minerały badania
Fot.: Fotolia.pl

Dzieci z ADHD i nieprawidłową regulacją emocji, które przez 8 tygodni przyjmowały formułę składającą się ze wszystkich znanych witamin i niezbędnych minerałów, trzykrotnie częściej wykazywały poprawę względem grupy placebo (54% w porównaniu z 18%).

W badaniu wzięło udział 135 dzieci, które nie przyjmowały witamin i minerałów i losowo przydzielono uczestnikom kapsułki zawierające mikroskładniki odżywcze lub placebo przez osiem tygodni. Trzy czwarte uczestników przestrzegało protokołu badania. Naukowcy opublikowali artykuł w Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (JAACAP), opublikowane przez Elsevier.

Witaminy i minerały to podstawa zdrowia

Suplementacja wszystkimi znanymi witaminami i niezbędnymi minerałami, w dawkach od zalecanego dziennego spożycia do górnej granicy tolerancji, może poprawić nastrój i koncentrację u dzieci z ADHD i zaburzeniami emocjonalnymi. Te odkrycia, replikujące wyniki poprzedniego randomizowanego badania mikroskładników odżywczych u dzieci z ADHD przeprowadzonego w Nowej Zelandii, potwierdzają, że suplementacja szeroką gamą składników odżywczych może przynieść korzyści niektórym dzieciom. Odkrycia te mogą stanowić wskazówkę dla lekarzy i rodzin poszukujących zintegrowanego leczenia ich dzieci z ADHD.

 – potwierdza główna autorka dr Jeanette Johnstone, adiunkt na Wydziale Dziecka i Psychiatria w Oregon Health & Science University.

Naukowcy zaznaczają, że odpowiednia suplementacja organizmu każdej osoby (nie tylko dzieci z ADHD) może przynieść wymierne korzyści, również dla zdrowia psychicznego.

Od witamin rosną dzieci!

Oprócz korzyści behawioralnych i emocjonalnych, dzieci przyjmujące mikroskładniki odżywcze urosły o 6 mm więcej niż dzieci przyjmujące placebo po dostosowaniu do wzrostu wyjściowego. Badane hipotezy mechanistyczne obejmują zmiany w mikrobiomie jelitowym i jego metabolomie, zmniejszenie markerów zapalnych (np. cytokin), uzupełnianie minerałów i optymalizacja neuroprzekaźnictwa.

Również rodzice zauważyli poprawę w zachowaniu dzieci. Aby zwiększyć wrażliwość rodziców na zmiany w zachowaniu dziecka, naukowcy planują wykorzystać metody raportowania danych w czasie rzeczywistym, takie jak „chwilowa ocena” za pomocą telefonu lub innego urządzenia do rejestrowania zachowań, gdy one występują. W przyszłości wyniki badań mają pomóc w tworzeniu zaleceń stosowania minerałów i witamin dla dzieci z ADHD.

Autor: pc

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.