fbpx
Przejdź do treści

Witamina D3 – witamina, która dba o kobiety

23 marca bieżącego roku, podczas spotkania Grupy Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ujednolicone zostały rekomendacje odnośnie stosowania witaminy D3 w ginekologii i położnictwie. Stanowisko, zgodnie z którym eksperci zalecają kobietom suplementowanie VITRUM®D3 w dawkach do 2000 j.m., jest kolejnym dokumentem potwierdzającym znacznie szersze oddziaływanie witaminy D na zdrowie człowieka, niż jest to powszechnie uświadamiane. Zapewnienie odpowiedniej podaży witaminy D rekomendowanymi przez PTG źródłami (VITRUM® D3 oraz VITRUM® D3 forte) jest szczególnie ważne w przypadku kobiet, ponieważ niedobory wit. D dotyczą nawet 90% spośród nich.

Witamina D ważna na każdym etapie życia kobiety

Witamina D nie bez powodu nazywana jest witaminą życia. Oddziałując na różnorodne narządy i układy w organizmie, wpływa na całościowe funkcjonowanie człowieka i jego samopoczucie. Pozytywny wpływ witaminy D jest dużo szerszy niż – powszechnie z nią wiązane – wzmacnianie i zmniejszanie łamliwości kości. Poza ochroną przed osteoporozą, dotyczącą zwłaszcza kobiet przed i po menopauzie, a więc około 50 roku życia, właściwy poziom witaminy D wpływa na równowagę hormonalną kobiety, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne oraz nowotwory złośliwe, a także znacząco wzmacnia układ odpornościowy. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum oddziaływania witaminy D na organizm oraz powszechnie występujące niedobory, wynikające z braku możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości witaminy D drogą naturalną – poprzez syntezę skórną oraz dietę – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało rekomendację odnośnie suplementacji preparatamiVITRUM® D3 oraz VITRUM® D3 forte w dawce do 2 000 j.m. witaminy D ze względu na:

  • Jakość wytwarzania: produkcja zgodnie z lekowymi zasadami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP), fabrykach kontrolowanych przez Food and Drug Administration (FDA) w USA.
  • Naturalność preparatu: zawarty witamina D3 jest naturalnym składnikiem pozyskiwanym z lanoliny z wełny owiec.
  • Skuteczność: w preparatach VITRUM® D3 witamina D3 w celu uzyskania maksymalnego wchłaniania rozpuszczona jest w oleju z krokosza barwierskiego, ponadto posiadającego korzystny profil kwasów tłuszczowych.
  • Bezpieczeństwo: całkowite wypełnienie kapsułek przez olej gwarantuje dłuższą trwałość i aktywność biologiczną produktu.
  • Wygoda stosowania: miękkie, małe kapsułki i możliwość stosowania niezależnie od posiłku.
  • Dawka: VITRUM® D3 zawiera 1000 jednostek międzynarodowych wit. D3

VITRUM® D3 forte  zawiera 2000 jednostek międzynarodowych wit. D3

Witamina D: zwiększona płodność i ochrona przed rakiem piersi

Z uwagi na to, że witamina D3 jest prohormonem i wpływa na równowagę hormonalną, jej pozytywne oddziaływanie dotyczy kobiet w każdym wieku. Poprzez zwiększenie przyswajalności magnezu oraz wapnia, witamina D3 ogranicza charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) bolesne skurcze macicy, uczucie rozdrażnienia oraz bóle głowy. Odpowiedni poziom tej witaminy wpływa również na regulację pracy układu rozrodczego – regularność miesiączek oraz łatwość dojrzewania komórek jajowych. Poprzez wzmocnienie działania gonadotropiny, hormonu regulującego pracę jajników, witamina D3 bezpośrednio przekłada się na zwiększenie płodności. Wysoki poziom witaminy D jest szczególnie ważny w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników, u których zwiększa on nawet do 30% szanse na zajście w ciążę. Witamina D3 jest istotna dla kobiet także z powodu udowodnionego w badaniach klinicznych związku między jej wysokim poziomem w osoczu a zmniejszonym ryzykiem rozwoju raka piersi oraz wystąpienia mięśniaków macicy. Suplementacja witaminą D3 jest także istotnym elementem profilaktyki nadciśnienia tętniczego, chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera oraz infekcji związanych z osłabieniem układu immunologicznego.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: Suplementacja witaminą D elementem profilaktyki powikłań okresu ciąży

Grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zrzeszającego największe autorytety polskiej ginekologii i położnictwa, ze względu na szerokie spektrum wpływu optymalnego poziomu witaminy D3 na organizm kobiety na każdym etapie jej życia, z naciskiem na okres przygotowań do ciąży i samej ciąży, wydała rekomendacje dotyczące suplementacji witaminą D3:
„Zgodnie z wytycznymi dla Europy Środkowej z 2013r rekomenduje się suplementowanie witaminy D3 w populacji zdrowych kobiet w wieku rozrodczym w dawkach 800 – 2000 j.m od września do kwietnia lub przez cały rok jeśli nie ma zapewnionej w okresie letnim odpowiedniej skórnej syntezy. U kobiet podczas całej ciąży zaleca się dawki od 1500 do 2000 j.m. witaminy D. VITRUM D3 oraz VITRUM D3 forte są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do stosowania w suplementacji witaminy D3 w położnictwie i ginekologii.”

Wśród korzyści suplementacji witaminą D3 kobiet w ciąży eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wymieniają zmniejszone ryzyko powikłań występujących w czasie ciąży, takich jak: cukrzyca, stan przedrzucawkowy, infekcje pochwy, przedwczesny poród oraz niska waga urodzeniowa dziecka. Ginekolodzy podkreślają przy tym, że niedobór witaminy u kobiety w ciąży przekłada się na niedobór u jej przyszłego dziecka, co może wpłynąć negatywnie na jego zdrowie w późniejszych etapach życia.

Bezpłatne oznaczenie poziomu witaminy D

Rola, jaką odpowiednie stężenie witaminy D odgrywa w profilaktyce groźnych powikłań okresu ciąży i noworodkowego, przemawia za kontrolą i wyrównaniem poziomu witaminy D już na etapie przygotowań do ciąży i włączeniem jak najwcześniej odpowiedniej suplementacji. Niezwykle istotne jest, aby niedobory uzupełniać jedynie preparatami o sprawdzonej skuteczności i bezpieczeństwie i dlatego rekomendowanymi przez lekarzy i towarzystwa ekspertów, takimi jak VITRUM® D3 oraz VITRUM® D3 forte. Wykonanie badania stężenia witaminy D będzie możliwe w ramach adresowanej do kobiet w ciąży.

IV edycji Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D – VITRUM D3.

Program, będący największym tego typu projektem badań populacyjnych w Polsce, realizowany jest od 2014 r. przez UNIPHARM, amerykańską firmę farmaceutyczną z siedzibą w Nowym Yorku. Pierwsze badanie poziomu witaminy D odbędzie się już 31 maja w Warszawie, w godzinach 13.00-17.00.  Aby wziąć udział w programie, należy zarejestrować się przez infolinię pod numerem 333-003-331.  

Szczegóły na temat badania dostępne są na stronie www.naturalnawitaminazycia.pl i www.vitrumd3.pl  wraz z pełną listą ośrodków, w których będą realizowane badania. Partnerem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D – VITRUM D3, jest portal eDziecko.pl, twórca aplikacji Moje Dziecko.

PIŚMIENNICTWO:

Ref. 1: Suplementacja witaminy D w położnictwie i ginekologii. Dorota Bomba-Opoń,  Agata Karowicz-Bilińska , Piotr Laudański, Robert Spaczyński  https://www.vitrumd3.pl/pl/dla_lekarzy_i_farmaceutow ).

Ref. 2: Opinia ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotycząca stosowania preparatów VITRUM D3 i VITRUM D3 forte w położnictwie i ginekologii. https://www.vitrumd3.pl/pl/witamina_d/ciaza_i_karmienie Ref. 3: Wywiad z profesorem Romualdem Dębskim opublikowany w magazynie „Twój Styl” (1/2016) https://www.vitrumd3.pl/pl/media/swiatla_na_witamine_d

Źródło: informacja prasowa

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.