fbpx
Przejdź do treści

Łożysko odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu witaminy D do płodu podczas ciąży 

witamina d ciąża suplementacja witamina D
fot. Fotolia

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie eLife naukowcy rzucili nowe światło na rolę łożyska w zarządzaniu powiązaniami między matczyną witaminą D a rozwojem płodu. Odkrycia wskazują na złożoną zależność między witaminą D a łożyskiem. 

Ponieważ witamina D nie jest wytwarzana przez płód, musi zostać przeniesiona przez łożysko. Jest to ważne zarówno dla zdrowia płodu, jak i jego późniejszego całego życia. Stężenie witaminy D u matki jest dodatnio związane ze wzrostem kości płodu i masą urodzeniową dziecka, a związki te utrzymują się w życiu poporodowym.  

Co łączy witaminę D i łożysko? 

Poprzednie badania sugerowały, że witamina D u matki jest biernie przenoszona przez łożysko, ale obecne badanie kwestionuje ten pomysł.  

Badania nad nerkami kwestionują rolę biernej dyfuzji w wychwytywaniu witaminy D. Zamiast tego wykazały, że ten wychwyt jest napędzany głównie przez endocytozę witaminy D, gdzie witamina jest wiązana z wiążącą albuminą białkową i wprowadzana do tkanki narządu komórki. Przyjęliśmy hipotezę, że podobny mechanizm endocytarny istnieje w łożysku, co sugeruje, że ten narząd odgrywa aktywną rolę w dostarczaniu witaminy D do płodu. 

 — wyjaśnia dr Claire Simner, asystentka na Uniwersytecie w Southampton w Wielkiej Brytanii.  

Co oznaczają skomplikowane, medyczne terminy? Odpowiedź znajdziemy w wynikach badań. Aby dokładniej zbadać ten pomysł, zespół zaprojektował badanie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób witamina D matki jest wchłaniana, metabolizowana i pośredniczy w ekspresji genów w ludzkim łożysku. Wykorzystano model perfuzji – polegający na wykorzystaniu próbek ludzkiego łożyska pobranych z ciąż donoszonych oraz hodowle fragmentów łożyska w celu zbadania zachowania tkanki narządu.  

Aby określić mechanizmy wchłaniania przez łożysko witaminy D, zespół inkubował przez osiem godzin świeże fragmenty łożyska ludzkiego z witaminą D wraz z albuminą. Następnie naukowcy przeanalizowali ekspresję genów. Wyniki sugerują, że albumina może umożliwić wchłanianie witaminy D. Te odkrycia pokazują, że endocytoza (sposób przenikania większych cząsteczek do wnętrza komórki) może odgrywać ważną rolę w wychwytywaniu witaminy D przez łożysko człowieka, jak wcześniej zaobserwowano w nerkach. 

Witamina D kluczowa 

Ponadto zespół wykazał, że ekspozycja na witaminę D wspomaga tworzenie informacyjnego RNA (transkryptom) i białek (proteom) tworzonych przez łożysko. 

To pierwsze badanie ilościowe wykazujące aktwny transfer i metabolizm witaminy D przez łożysko człowieka, z rozległym wpływem na samo łożysko. Ponieważ nasze dane są generowane wyłącznie z łożyska terminowego, potrzebne są dodatkowe badania, aby określić, w jaki sposób nasze ustalenia odnoszą się do wcześniejszych etapów ciąży. Łącznie spostrzeżenia z naszej pracy i przyszłych badań będą pomocne w identyfikacji potencjalnych nowych działań w kierunku poprawy wyników ciąży.  

– podsumowuje dr Cleal. 

Źródło: Science daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.