fbpx
Przejdź do treści

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) a przedwczesny poród – co mają wspólnego?

hpv

Kobiety będące nosicielkami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) narażone są na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Tak wynika z badań Uniwersytetu w Göteborgu, gdzie naukowcy porównali dane dotyczące ponad miliona urodzeń.

HPV a ryzyko porodu przedwczesnego

Szczepienie przeciwko HPV nie tylko zapobiega nowotworom związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego, ale także korzystnie wpływa na przebieg ciąży.

Aktualne badanie dowodzi bowiem, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, jak i powikłań związanych ze zdrowiem dziecka.

„(…) wzrost ryzyka przedwczesnego porodu jest niewielki w przypadku poszczególnych kobiet będących nosicielami HPV. Jednak nasze wyniki potwierdzają, że młodzi ludzie powinni wziąć udział w programie szczepień przeciwko HPV” – mówi doktorantka położnictwa i ginekologii – Johanna Wiik.

Jak przebiegało badanie?

W badaniu uwzględniono 1 044 023 urodzeń w latach 1999-2016. Co się okazało? 23 185 kobiet leczyła się na HPV, z kolei 11 727 uzyskało dodatni test przesiewowy HPV bezpośrednio przed ciążą lub w jej trakcie, jednak nie poddało się leczeniu.

Spośród kobiet leczonych z powodu śródbłonkowej neoplazji szyjki macicy CIN,  9,1 proc. urodziło przedwcześnie. Odpowiedni odsetek w grupie z zakażeniem HPV w związku z ciążą wyniósł 5,9 proc. To statystycznie istotny wzrost w porównaniu z grupą kobiet, których badanie przesiewowe szyjki macicy zawsze było prawidłowe, z których 4,6% urodziło przedwcześnie.

„Im wcześniej nieprawidłowe zmiany komórkowe zostaną wykryte, tym lepiej możemy je obserwować i leczyć” – cytuje News Medical.

Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, nie tylko na etapie starań o dziecko czy ciąży, ale przez całe życie. Więcej o porodzie przedwczesnym możesz przeczytać w rozmowie z prof. Piotrem Laudańskim – TUTAJ.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.