fbpx
Przejdź do treści

Wiek mężczyzny a płodność – nowe badania

Dotychczasowe wątpliwości dotyczące spadku jakości nasienia z wiekiem i jego wpływem na płodność, zostały rozwiane. Zrobili to naukowcy z Uniwersytetu w Otago – swoje wnioski wysnuli na podstawie 90 badań z całego świata.

Departament Zoologii i Anatomii, odpowiedzialny za badania, zauważył spadki w objętości nasienia, wydajności plemników  oraz wzrost zaburzeń ich rozwoju i uszkodzenia DNA, łącząc to z procesem starzenia.

Dr Sheri Johnson, główna autorka, uważa, że zrozumienie tego, jak wiek wpływa na płodność jest bardzo ważne, choćby dlatego, że coraz więcej par opóźnia moment zajścia w ciążę.  „Wiadomo, że  wiek kobiety może mieć negatywny wpływ na płodność, sukces reprodukcyjny i zdrowie potomstwa. Tymczasem o wpływie wieku na płodność mężczyzn już się nie mówi.  Został on w dużej mierze zignorowany z powodu niespójności w literaturze, ale nasza praca sugeruje, że ten wiek ma znaczenie i może nieść ze sobą daleko idące skutki”.

Dr Johnson i jej współautorzy zsyntetyzowali aktualny stan wiedzy z 90 badań, obejmujących około 94.000 wolontariuszy/pacjentów z ponad 30 krajów. Wyniki pojawią się w międzynarodowym czasopiśmie, Ageing Research Reviews.

„Starsi mężczyźni przyczyniają się do zwiększonego ryzyka powikłań położniczych, poronienia i zaburzenia potomstwo, takich jak autyzm, zespół Downa, padaczka i schizofrenia. Ponadto, wiek mężczyzny może być pomijanym powodem niepłodności, co prowadzi do m.in. naszego uzależnienia od metod wspomaganego rozrodu, na przykład in vitro ” – podsumowują naukowcy. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl