fbpx
Przejdź do treści

Wiek a ciąża – starania po 35-40 roku życia

wiek a ciąża starania po 35-40 roku życia

Gdy myślimy o ciąży i posiadaniu dziecka, rozważamy tę decyzję to pod kątem różnych aspektów naszego życia – finansowego, zawodowego, warunków, w jakich żyjemy, planów na przyszłość etc. W dzisiejszych czasach pary  z wielu przyczyn odkładają rodzicielstwo na później. Mają do tego różne powody – materialne albo osobiste, czasami po prostu nie mają partnera, a czasami świadomie podejmują decyzję o późnym rodzicielstwie. W czasie, kiedy para jest już na to gotowa, często nie ma to większego wpływu na zajście w ciążę. Jeśli jednak decyzja odkładana jest zbyt długo, mogą pojawić się problemy, których warto być świadomym. Jakie przeszkody mogą pojawić się na drodze do rodzicielstwa nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn 35-40+?

Współczesny świat vs. płodność

Współczesne kobiety chcą zainwestować czas w rozwój kariery zawodowej, podróżować, uzyskać stabilizację materialną albo po prostu jeszcze „pożyć” na luzie, bez obowiązków i dużej odpowiedzialności, jaką na pewno jest pojawienie się w domu nowego członka rodziny. Nie jest to, rzecz jasna, nic złego i ma swoje uzasadnienia – kobieta po 40-tce jest bardziej dojrzała, świadoma, częściej wraz z partnerem są  w stanie zapewnić dziecku stabilność finansową. Bywa też tak, że  z różnych powodów kobieta nie może wcześniej zdecydować się na ciążę. Czasami decydują o tym względy zdrowotne, czasami sytuacja osobista, brak partnera, sytuacja materialna i różne inne czynniki. Jednak w opozycji do społecznych aspektów życia stoi biologia, która – niestety – jest dla kobiet w tym względzie nieubłagana. Po 35. roku życia szanse na dziecko drastycznie spadają, a przy okazji wzrasta ryzyko pojawienia się wad genetycznych u płodu.

Obecnie szacuje się, że już u 30-letniej kobiety odsetek nieprawidłowych komórek jajowych sięga aż 40%, a u kobiet 40-letnich jest to prawie 80%. Prawdopodobieństwo naturalnego zajścia w ciążę u kobiet po 43. roku życia wynosi około 10%, a u kobiet po 44. roku życia jest to już tylko ok. 1,5%. Z wiekiem, z powodu coraz mniejszej liczby komórek jajowych wzrasta liczba cykli bezowulacyjnych, czego skutkiem jest spadek poziomu AMH oraz wzrost FSH – tzw. markerów rezerwy jajnikowej.

Kiedy więc jest ten najbardziej optymalny dla kobiety moment na zajście w ciążę?  Z punktu widzenia biologii, maksymalna płodność kobiety przypada na 20.-25. rok życia. Po tym czasie płodność zaczyna się obniżać, żeby po około 35. roku życia zacząć gwałtownie spadać. Jakość oocytów jest uzależniona od wielu czynników, takich jak tryb życia, higiena, palenie papierosów, odpowiednia dieta, stres, kondycja zdrowotna. Jednak – ponieważ kobieta rodzi się z pełnym zapasem swoich komórek jajowych, których już nigdy nie przybywa – przede wszystkim wpływa na nie wiek biologiczny i starzenie się, co zaczyna utrudniać paniom naturalne zajście w ciążę.

Wiek a ciąża – czy in vitro pokona zegar biologiczny?

W odłożeniu decyzji o ciąży na później nie ma nic złego – to indywidualna decyzja każdej kobiety. Warto jednak kontrolować wtedy swój potencjał prokreacyjny i sprawdzić, czy rezerwa jajnikowa jest na tyle duża, że nie ma potrzeby się spieszyć. Pomocne będzie wykonanie badania dwóch hormonów – AMH i FSH, które pomoże ocenić rezerwę jajnikową. Zdarza się bowiem tak, że menopauza pojawia się u już bardzo młodych, nawet 20-30 letnich kobiet. Badanie poziomu AMH można wykonać w dowolnym dniu cyklu, natomiast FSH w 2. lub 3. dniu cyklu. Trzeba też pamiętać, że w zapłodnieniu in vitro jakość komórek jajowych odgrywa taką samą rolę jak przy naturalnym zapłodnieniu. Co za tym idzie – wiek kobiety będzie miał przy tej procedurze takie samo znaczenie.

Ewentualnemu leczeniu niepłodności w późnym wieku nie sprzyjają też refundacje dotyczące leczenia niepłodności. Jednym z kryteriów możliwości skorzystania z większości programów dofinansowania in vitro jest właśnie wiek – po przekroczeniu 40. roku życia pacjentka nie może już korzystać z takiej pomocy. Podobnie wygląda refundacja leków do stymulacji owulacji do procedury zapłodnienia pozaustrojowego – leki refundowane są do 40. urodzin.

Po 40. roku życia prawie 2/3 kobiet zmaga się z niepłodnością. Bardzo często, z powodu braku lub nieprawidłowości komórek jajowych, jedynym wyjściem staje się skorzystanie z programu anonimowego dawstwa komórek jajowych. Komórki jajowe w takich programach pochodzą od młodych, zdrowych dawczyń, dzięki czemu szanse na zapłodnienie oraz uzyskanie prawidłowego, rozwijającego się zarodka są dużo większe. Często, jeśli przyczyną niepłodności jest jakość komórek jajowych, właśnie ta procedura jest ostatnią deską ratunku dla niepłodnej kobiety po 40. roku życia.

Męska metryka pod lupą

A jak to jest z płodnością męską? Czy wiek również ma tak duży wpływ na jakość i ilość nasienia? Otóż okazuje się, że „tykający zegar biologiczny” dotyczy nie tylko kobiet. Owszem, mężczyźni wytwarzają plemniki przez całe życie, jednak ich kondycja z wiekiem słabnie. Po 34. roku życia zaczyna obniżać się ogólna liczba i ruchliwość plemników. Natomiast po około 40. roku życia zmniejsza się koncentracja plemników o prawidłowej budowie. Po 45. roku życia maleje zaś objętość ejakulatu.

Współcześnie coraz więcej aktywności dostępnych jest dla ludzi w różnym wieku. Stąd też dłużej czujemy się młodzi i zapominamy o swoim faktycznym wieku biologicznym. Jednak jego rola może okazać się w niektórych przypadkach kluczowa. Jeśli planując dziecko i kobieta, i mężczyzna będą po 40. roku życia, szanse na uzyskanie ciąży naprawdę drastycznie maleją.

Oprócz wieku, u na zdolności prokreacyjne wpływają takie czynniki jak:

  • stres, życie w ciągłym napięciu,
  • nieprawidłowa waga, zarówno zbyt duża jak i zbyt mała,
  • nieodpowiednia dieta, nieadekwatna do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia, prowadząca do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu i nieprawidłowych wyników badań,
  • palenie papierosów,
  • siedzący tryb życia,
  • nadmierne spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie innych używek.

Przy planowaniu ciąży należy brać pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą parę do tej ciąży doprowadzić. Co więcej, trzeba brać także wszystkie te, które mogą być sporym utrudnieniem. Planujesz dziecko w nieokreślonej przyszłości? To nic złego, pamiętaj jednak, żeby nie czekać z tym zbyt długo. Im później zaczniecie starać się o potomstwo, tym więcej trudności może pojawić się na Waszej drodze.

nOvum

Konsultacja medycznalek. Urszula Ajdacka-Matczuk z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.