fbpx
Przejdź do treści

WHO: Liczba aborcji na świecie spada. Polska w czołówce

WHO podaje, że w ostatnich latach zmalała liczba aborcji na świecie, szczególnie w Europie Wschodniej. To wynik analizy globalnych trendów, pierwszej od 2008 r.

Liczba usuwanych ciąż z roku na rok maleje. Na liście pierwsze miejsca zajmują kraje rozwinięte. W latach 1990-2014 wskaźnik aborcji w przeliczeniu na 1000 kobiet spadł tam z 46 do 27. Wschodnia Europa może poszczycić się świetnym wynikiem – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o: Białorusi, Polsce, Rosji, Czechach, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Ukrainie i Węgrzech. Wskaźnik aborcji w przeliczeniu na 1000 kobiet w wieku rozrodczym między 15 i 44 rokiem życia spadł w tych krajach z 88 do 42 przypadków. W  1995 r. na 1000 narodzin była mowa o 90 aborcjach.

Jak poinformowała koordynatorka badań Gilda Sedgh, ponad 80 proc. kobiet z niepożądaną ciążą nie posiadało wystarczającej wiedzy na temat antykoncepcji lub nie miało do niej żadnego dostępu, z takich powodów też decydowały się na usunięcie płodu. Rocznie na świecie przeprowadza się 56 mln zabiegów przerwania ciąży. Około jedna czwarta przypadków dotyczy mężatek. WHO szacuje, że co roku 210 mln kobiet na świecie zachodzi w ciążę, prawie 40 procent – 80 mln – to ciąże niechciane.

Karolina Błaszkiewicz

Źródło: valuewalk

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.