fbpx
Przejdź do treści

WHO apeluje o rozważenie decyzji o ciąży. Zika wciąż groźna

WHO ostrzega, że osoby żyjące na terenach występowania wirusa zika powinny rozważyć wstrzymanie się z zajściem w ciążę, aby uniknąć wad wrodzonych noworodków. Zalecenie dotyczy milionów par w 46 krajach Ameryki Środkowej i Wysp Karaibskich, gdzie przenoszenie wirusa występuje lub jest prognozowane.

Na półkuli zachodniej, czyli tam, gdzie występuje gatunek komara odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się wirusa, co roku na świat przychodzi ponad 5 mln noworodków. Obecnie wirus Zika realnie grozi mieszkańcom Puerto Rico, Samoa, Wysp Dziewiczych. Przewiduje się jednak, że kolejne przypadki zakażeń wystąpią też latem na Florydzie i wzdłuż Zatoki Meksykańskiej. Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie internetowej apeluje, aby kobiety mieszkające na terenach występowania wirusa rozważyły decyzję o wstrzymaniu się z zachodzeniem w ciążę. Szczepionka przeciwko zakażeniu wirusem Zika jak dotąd nie powstała. Nie zlikwidowano też zagrożenia w postaci roznoszących wirusa komarów. WHO stara się ostrzec potencjalne ofiary choroby o tym, co może je spotkać. Brakuje jednak doradztwa na podstawowym poziomie. Stąd sugestia odroczenia decyzji o posiadaniu dziecka. Zika może poważnie uszkodzić mózg płodu, w konsekwencji wywołując małogłowie. W samej Brazylii do dziś zanotowano 1500 przypadków tej deformacji u noworodków.

Karolina Błaszkiewicz

Źródło: New York Times

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.