Przejdź do treści

WHO apeluje o rozważenie decyzji o ciąży. Zika wciąż groźna

WHO ostrzega, że osoby żyjące na terenach występowania wirusa zika powinny rozważyć wstrzymanie się z zajściem w ciążę, aby uniknąć wad wrodzonych noworodków. Zalecenie dotyczy milionów par w 46 krajach Ameryki Środkowej i Wysp Karaibskich, gdzie przenoszenie wirusa występuje lub jest prognozowane.

Na półkuli zachodniej, czyli tam, gdzie występuje gatunek komara odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się wirusa, co roku na świat przychodzi ponad 5 mln noworodków. Obecnie wirus Zika realnie grozi mieszkańcom Puerto Rico, Samoa, Wysp Dziewiczych. Przewiduje się jednak, że kolejne przypadki zakażeń wystąpią też latem na Florydzie i wzdłuż Zatoki Meksykańskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie internetowej apeluje, aby kobiety mieszkające na terenach występowania wirusa rozważyły decyzję o wstrzymaniu się z zachodzeniem w ciążę. Szczepionka przeciwko zakażeniu wirusem Zika jak dotąd nie powstała. Nie zlikwidowano też zagrożenia w postaci roznoszących wirusa komarów. WHO stra się ostrzec potencjalne ofiary choroby o tym, co może je spotkać. Brakuje jednak doradztwa na podstawowym poziomie. Stąd sugestia odroczenia decyzji o posiadaniu dziecka.

Zika może poważnie uszkodzić mózg płodu, w konsekwencji wywołując małogłowie. W samej Brazylii do dziś zanotowano 1500 przypadków tej deformacji u noworodków.

NAJNOWSZY NUMER MAGAZYNU CHCEMY BYĆ RODZICAMI DO KUPIENIA TUTAJ!

Karolina Błaszkiewicz

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.