fbpx
Przejdź do treści

Wciąż tyjesz, choć nie zmieniłaś diety? Oto 5 możliwych powodów

Dlaczego tyję
fot. 123rf

Na nasze zdrowie, w tym masę ciała, wpływ ma cały szereg czynników. Najważniejsze są dieta i ruch. Co jednak w przypadku, gdy nic w tym zakresie nie zmieniliśmy, a waga wzrasta?

1. Sen 

Sen jest bardzo istotnym elementem kształtującym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego brak lub nieregularność mogą doprowadzić m.in. do podwyższenia poziomu kortyzolu w organizmie, który ma wpływ na wzrost masy ciała. Zaburzenia snu prowadzą także do nieprawidłowej pracy układu pokarmowego, co również może skutkować tyciem.

Warto zadbać więc o dobry odpoczynek, w czym może pomóc odpowiednia suplementacja melatoniny – pochodnej tryptofanu – którą potocznie nazywa się hormonem snu. Co więcej, należy dostarczać organizmowi także aminokwasów potrzebnych do produkcji innego hormonu – serotoniny. Kojarzona jest ona przede wszystkim z nastrojem, ale jeśli jej poziom spada, spada także stężenie melatoniny w organizmie. Dlatego też warto pamiętać o wspomnianych aminokwasach, które występują m.in. w czerwonym mięsie czy czekoladzie.

2. Stres 

O działaniu kortyzolu pisaliśmy powyżej. Długotrwały stres doprowadza do zwiększenia przez ten hormon poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo kortyzol hamuje wydzielanie insuliny, której celem jest zmniejszanie wspomnianego poziomu glukozy. W takich warunkach nie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej – jest ono zablokowane do czasu, aż poziom cukru we krwi się obniży. Warto więc spróbować medytacji lub przed dietą odchudzającą wyjechać na urlop.  

3. Lekarstwa 

Wpływ na masę ciała mogą mieć też przyjmowane lekarstwa, w tym m.in. antydepresanty. Badania wskazują, że leki przeciwdepresyjne (z różnych grup) mogą powodować wzrost wagi – co czwarty badany przytył o prawie 5 kilogramów, co szczególnie często zdarzało się podczas terapii lekami z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (TLPD).  

Podobna sytuacja jest w przypadku lekarstw opartych na sterydach. Również środki redukujące skutki produkcji histaminy, czyli substancji wydzielającej się w organizmie podczas reakcji alergicznej, powodują wzrost łaknienia i w efekcie mogą przyczynić się do wzrostu masy ciała.  

Mitem natomiast jest obarczanie za wzrost masy ciała hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Badania niezależnych ośrodków nie dowiodły korelacji pomiędzy tymi czynnikami.

Warto też zaznaczyć, że jeśli po rozpoczęciu jakiejś farmakoterapii, np. wspomnianymi lekami przeciwdepresyjnymi, zauważyłaś/łeś u siebie wzrost masy ciała, zgłoś to lekarzowi. Często leki te można zamienić na inne, które nie będą miały tego typu skutków ubocznych.

4. Choroby 

Ważnym czynnikiem wzrostu masy ciała są choroby, przede wszystkim związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Są to m.in. zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zespół Cushinga – dotykają one nawet 30 proc. młodych kobiet. Na wzrost masy ciała mogą wpłynąć też kłopoty z tarczycą, w tym jej niedoczynność lub Hashimoto. W przypadku podejrzenia niewłaściwego funkcjonowania układu hormonalnego nie należy podejmować działań na własną rękę – trzeba skonsultować się z endokrynologiem.  

5. Predyspozycje genetyczne 

Wzrost masy ciała może wynikać także z predyspozycji naszego organizmu. To one mogą odpowiadać za wolną przemianę materii, preferencyjne przemiany metaboliczne węglowodanów czy ograniczenie tzw. termogenezy poposiłkowej, odpowiadającej za wytwarzanie ciepła z posiłków. W tym przypadku pomocna będzie wizyta u dietetyka.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.