Pod koniec zeszłego roku przyjęto uchwałę przedłużającą miejski Program in vitro, realizowany w Warszawie. Potrwa on do 2022 rok, a związane z nim dofinansowanie jednej próby IVF wynosi do 6 tys. zł (w poprzednich latach było to 5,5 tys. zł). Nareszcie znamy też realizatorów Programu!
Warszawski Program in vitro oraz mrożenia komórek jajowych przed zastosowaniem terapii gonadotoksycznej
Stołeczni radni w listopadzie 2019 przyjęli ustawę, która nie tylko przedłużyła czas trwania „Programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2022”, lecz także zwiększyła przeznaczone na niego środki. W określonych przez ustawę latach ich wysokość wyniesie 33 320 510 zł.
Jeszcze w tym samym miesiącu ogłoszony został też konkurs ofert, który miał wyłonić ośrodki realizujące Program – znamy już wyniki!
- Invicta sp. z o.o.
- Medi Partner sp. z o.o.
- FertiMedica Centrum Płodności sp. z o.o. sp. k.
- Centrum Bocian sp. z o.o. sp. k.
- Provita sp. z o.o.
- Przychodnia Lekarska „nOvum” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski sp .j.
- Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o.
- Centrum Zdrowia Warszawa sp. z o.o.
Kto może aplikować do programu?
– Leczenie z wykorzystaniem metody zapłodnienia pozaustrojowego
Wytyczne jasno wskazują, że w dniu składania swojego zgłoszenia przyszli rodzice muszą mieć ukończone 20 lat i mieszkać na terenie Warszawy. Muszą też potwierdzić, że nie uczestniczą w innym tego typu programie i nie uczestniczyli w ostatnich trzech latach. Jeśli zaś chodzi o kwestie medyczne:
U osób aplikujących do Programu (kobieta i mężczyzna) musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu, wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Źródło: mazovia.pl
Wśród konkretnych przyczyn wymienione są: trwałe uszkodzenie jajowodów, niepłodność idiopatyczna (u kobiet powyżej 35 lat, trwająca powyżej roku, zaś u kobiet poniżej 35 lat, trwająca powyżej 2 lat), liczba plemników ruchomych 1-10 mln (jeśli niepłodność trwa dłuższej niż 2 lata) i inne.
– Mrożenie komórek jajowych przed zastosowaniem terapii gonadotoksycznej
Kobieta lub dziewczynka, która aplikuje do Programu, musi zamieszkiwać Warszawę. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, konieczne jest oświadczenie, że nie uczestniczy w innym tego typu programie i nie korzystała z żadnego w ciągu poprzednich trzech lat. Kwestie dotyczące zakresu medycznego mówią zaś:
U kobiety/dziewczynki aplikującej do Programu musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną choroba nowotworowa lub inna choroba, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej.
Źródło: mazovia.pl/
Co ważne, w żadnym z tych przypadków nie jest określona górna granica wieku kobiet, które mogą wziąć udział w Programie. O kwalifikacji decyduje lekarz, który bazuje na wskazaniach medycznych.
Szczegóły dotyczące wytycznych znajdziesz w źródłach: mazovia.pl/ um.warszawa.pl
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!