fbpx
Przejdź do treści

Warszawa z refundacją in vitro!

Warszawa refundacja in vitro

Warszawa będzie miała swój program refundujący leczenie metodą in vitro. Został on napisany przez radnych Platformy Obywatelskiej i ruszyć ma jeszcze w pierwszym półroczu 2017 roku.

Wsparcie od stolicy

– Program polityki zdrowotnej nazywać się będzie „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością, z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego”. Jest to program dwuletni – cytuje stołeczną radną PO, Gabrielę Szustek, „TokFM”.

Programem objęte będą pary ze stolicy (zarówno małżeństwa, jak i związki niesformalizowane) w przedziale wiekowym 25-40 lat. Kwotą do pięciu tysięcy złotych dofinansowane będą trzy procedury.

Program zapowiadany był jeszcze pod koniec 2016 roku, o czym pisaliśmy w naszym portalu:  Warszawa musi wziąć na siebie obowiązki, z których wycofuje się państwo. Dlatego jeszcze w styczniu przedstawimy miejski program in vitro – mówiła wtedy przewodnicząca warszawskiej Platformy Obywatelskiej Ewa Malinowska-Grupińska. Co ważne, prezydent Warszawy sceptycznie podchodzi do pomysłu, ale jak widać nie ingeruje – Zabraniać in vitro nikomu nie będę. To szykują radni – przytaczaliśmy także słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Projekt po przejściach

Warto zaznaczyć też, że w ubiegłym roku to Partia Razem była głównym prowodyrem walki o stołeczne in vitro. Jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku w 3 tygodnie zebrano ponad 18 tys. podpisów pod projektem, chociaż pierwotnie zakładano, że potrzebne będą na to dwa miesiące. Na dzień dzisiejszy to jednak projekt PO ma być w najbliższych dniach wysłany do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Warszawa ma dużą szansę dołączyć między innymi do takich miast jak Łódź, czy Częstochowa, gdzie również osoby zmagające się z niepłodnością dostają lokalne wsparcie.

Źródło: „TokFM”

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".