fbpx
Przejdź do treści

Waga matki przed ciążą ma wpływ na przyszłe alergie u dziecka

alergie u dziecka alergia waga matki matka bmi w ciąży astma
fot. 123rf.com

Przesiewowe badanie kanadyjskich uczonych dowiodło, że właściwe BMI matki przed zajściem w ciążę ma wpływ na przyszłe alergie u dziecka. Naukowcy zalecają kampanię promującą zdrową dietę zarówno przed jak i podczas ciąży.   

Badanie przeprowadzone zostało przez University of Ottawa na prawie 250 000 dzieci w Ontario w ciągu siedmiu lat. Było to największe w historii badanie tego typu, wykazało, że waga matki przed zajściem w ciążę może wpływać na ryzyko rozwoju chorób alergicznych u noworodka we wczesnym dzieciństwie.  

Po raz kolejny okazuje się, że właściwa dieta jest podstawowym czynnikiem chroniącym przed schorzeniami.

Przybieranie masy w ciąży to nie to samo  

Co ciekawe, przyrost masy ciała już w czasie ciąży nie wpływał na alergię u potomstwa. Oznacza to, że niewłaściwe BMI przed zajściem w ciążę jest sygnałem alarmowym.

Badanie wskazuje na duże nierówności w wynikach ciąży między grupami etnicznymi i społeczno-ekonomicznymi. Naukowcy określili też, że dzieci urodzone przez otyłe matki częściej zachorowały na astmę, ale nieco rzadziej na zapalenie skóry i anafilaksję. Obliczono o 8 procent wyższe ryzyko zachorowania na astmę w przypadku nieprawidłowego BMI matki przed ciążą.  

Plagi otyłości i alergii to jedno? 

Naukowcy określili, że w badanym okresie w Ottawie około połowa niemowląt urodziła się z matek z nadwagą lub otyłością, a jedna trzecia z matek, które znacznie przybrały na wadze w czasie ciąży. Plaga otyłości może mieć swoją korelację z coraz popularniejszymi alergiami. W Kanadzie około 30% populacji cierpi na co najmniej jedną chorobę alergiczną, jeszcze większy jest ten odsetek wśród dzieci.  

Na całym świecie trendy w chorobach alergicznych osiągnęły rozmiary epidemii, stając się najczęstszą i najwcześniejszą grupą chorób przewlekłych. Naukowcy zalecają kampanie informacyjne dotyczące dietetyki, które pomogą w planowaniu ciąży.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.