fbpx
Przejdź do treści

W trosce o skuteczność IN VITRO

skuteczność in vitro Fertimedica
fot. 123rf.com

In vitro to dla wielu par jedyna szansa na zostanie rodzicami. Metoda ta stosowana jest już od ponad 40 lat – od tego czasu sporo się jednak zmieniło, także w kontekście skuteczności leczenia metodą IVF. Przede wszystkim bardzo dobrze poznano czynniki, które mogą na ową skuteczność – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie – wpływać.

Metoda in vitro polega na tym, iż komórka jajowa kobiety zapładniana jest poza jej organizmem – w laboratorium. Zanim jednak dojdzie do zapłodnienia, kobieta przechodzi stymulację hormonalną, która pozwala na wytworzenie więcej niż jednej komórki jajowej, jak ma to zwykle miejsce w naturalnym cyklu. Następnie przeprowadzana jest punkcja jajników, czyli pobranie komórek jajowych. Partner oddaje w tym czasie nasienie – jeśli procedura przeprowadzana jest właśnie przy pomocy świeżo oddanego ejakulatu – lub korzysta się z nasienia mrożonego. W kolejnych dniach embriolodzy obserwują w laboratorium rozwój zarodków, by móc finalnie przenieść je do jamy macicy (zalecane jest przeniesienie jednego zarodka i tak też dzieje się w większości przypadków).

Łatwo z powyższego opisu wnioskować, że cały proces leczenia in vitro jest rozłożony w czasie, a także na tyle skomplikowany, by w jego trakcie mogło się wiele zadziać. Co więcej, czynniki wpływające na skuteczność IVF często są niezależne od samego przebiegu leczenia, lecz od innych aspektów, nieraz niemożliwych do jakiejkolwiek zmiany, jak np. wiek pacjentki.

NA POWODZENIE LECZENIA METODĄ IN VITRO M.IN. WPŁYWAJĄ:

• wspomniany wiek pacjentki;
• jakość nasienia;
• schorzenia towarzyszące zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie, które mogą odbijać się na płodności;
• wiedza oraz doświadczenie specjalistów – lekarzy, a także embriologów i seminologów;
• stan psychiczny przyszłej matki;
• jakość sprzętu w danej klinice, w tym w laboratorium;
• czystość powietrza w sali zabiegowej oraz w laboratorium.

NA KTÓRE CZYNNIKI MAMY WPŁYW?

Z perspektywy pacjentów na pewno warto zadbać o zdrową dietę, która istotnie może wesprzeć płodność, ale też złagodzić różnego rodzaju problemy zdrowotne, mogące na nią oddziaływać, jak np. insulinooporność. Odpowiednia dieta, sen, regularna aktywność fizyczna oraz (jeśli jest wskazana) dodatkowa suplementacja mogą pomóc panom w poprawie jakości nasienia. Jeśli zaś chodzi o stan psychiczny, nieraz przedłużające się leczenie niepłodności potrafi zabrać ogrom sił i wpłynąć niemalże na każdą sferę życia. Warto zatem pamiętać o trosce o swoją formę mentalną, korzystając chociażby ze wsparcia psychologa, psychoterapeuty lub grup i warsztatów, które oferują niektóre kliniki leczenia niepłodności.

Po stronie owych klinik leży zaś zapewnienie odpowiedniej jakości sprzętu, warunków, a także dbanie o rozwój pracujących tam lekarzy i embriologów. Istotna jest także współpraca całego zespołu i dobra komunikacja pomiędzy poszczególnymi specjalistami:

Z mojej perspektywy najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość i skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego jest personel. To jest nieoceniony majątek i od niego zależy cała praca – mówi Dorota Kaczmarek, kierownik pracowni rozrodu wspomaganego w FertiMedica Centrum Płodności i starszy embriolog ESHRE.

Jeśli zaś chodzi o sprzęt, korzystamy z najnowocześniejszych, zaawansowanych technologicznie urządzeń laboratoryjnych, w tym m.in. z unikalnego na skalę kraju – znajdującego się tylko w kilku ośrodkach – specjalnego inkubatora EmbryoScope. Minimalizuje on wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych na rozwój zarodków. Co więcej, urządzenie to wykorzystuje technologię time-lapse, czyli tzw. fotografii
poklatkowej
, co pozwala na szczegółową analizę zarodków i tym samym wybór tych, które obdarzone są największym potencjałem implantacyjnym
” – dodaje ekspertka

Statystyki wskazują, że skuteczność leczenia IVF wynosi w całej populacji około 40 proc. Biorąc pod uwagę wiek kobiet, największe szanse na sukces mają panie poniżej 35. roku życia – w ich przypadku skuteczność sięga nawet 60 proc. U pań powyżej 40.
spada zaś poniżej 20 proc. Mając tego świadomość warto do każdego wspomnianego wyżej czynnika podejść z dużą uważnością i (jeśli mamy na niego wpływ) starać się w pełni wykorzystać ten potencjał. Bo każda para starająca się o dziecko powinna móc spełnić swoje marzenia – wspólnie walczymy o ten sukces!

Logo FertiMedica

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Mgr Dorota Kaczmarek

Starszy embriolog kliniczny ESHRE. Absolwentka biotechnologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu z kilkunastoletnim doświadczeniem embriologicznym. Od 2004 roku wykonuje zapłodnienie pozaustrojowe. W FertiMedica Centrum Płodności pracuje na stanowisku kierownika laboratorium wspomaganego rozrodu. Zajmuje się wdrożeniem standardów w zakresie procedur i kontroli jakości, zarządzaniem i szkoleniem techników IVF, zapewnia skuteczne funkcjonowanie pracowni wspomaganego rozrodu. Posiada certyfikaty embriologa klinicznego nadane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu oraz Europejskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE). Uczestniczka licznych krajowych i międzynarodowych warsztatów i szkoleń embriologicznych.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.