fbpx
Przejdź do treści

W którym miesiącu ciąży się szczepić? Ginekolog wyjaśnia

szczepienie covid-19 szczepionka w ciąży koronawirus pandemia kiedy się szczepić ciąża
fot. 123rf.com

Zachęcamy, aby kobiety w ciąży szczepiły się po pierwszym trymestrze. Ciężki przebieg COVID-19, którym zagrożone są niezaszczepione pacjentki, może zagrażać życiu i zdrowiu matki i dziecka – powiedział prof. Mariusz Grzesiak z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Ginekolog zaznaczył, że mimo iż amerykańskie i brytyjskie bazy danych obejmują już ponad 100 tys. kobiet zaszczepionych w różnych okresach ciąży, to jednak polscy lekarze wykazują ostrożność w podejściu do tego zagadnienia.

Jak szczepić się w ciąży?

Polscy naukowcy zalecają ostrożność w szczepieniu w pierwszym trymestrze. Nie chodzi jednak o przewidywane skutki uboczne, a o samą prewencję. W pierwszych trzech miesiącach ciąży dochodzi do jej gwałtownego rozwoju, szczególnie zaś do zakończenia organogenezy, czyli wytworzenia wszystkich narządów w rozwijającym się zarodku, jest okresem najbardziej wrażliwym.

Z badań wynika, że szczepienie przyszłej matki może też chronić jej dziecko – w krwi pępowinowej noworodków zaszczepionych matek znajdowano przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Kobietom, które wcześniej przyjęły dwie dawki szczepionki, po upływie 6 miesięcy rekomenduje się zastosowanie dawki przypominającej.

W przypadku ciężkiego przebiegu konieczna aborcja

Pamiętajmy, że w przypadku gwałtownego pogorszenia u ciężarnej z COVID-19, gdy spada jej saturacja i pomimo stosowanej tlenoterapii wciąż ma nieprawidłowe wartości, potencjalne niedotlenienie dotyczy nie tylko kobiety, lecz także jej dziecka. Jedynym ratunkiem jest wówczas rozwiązanie ciąży. Szczepienie gwarantuje zmniejszenie szansy na ciężki przebieg tzw. koronawirusa do minimum.

Niedawno opublikowano także badania wskazujące na uszkodzenia łożyska powstające u kobiet, które miały pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Dochodziło do niewłaściwego przepływu krwi między matką i płodem. Z kolei kobiety, które przyjęły szczepionkę, takich uszkodzeń nie miały.

Zaszczepienie się kobiety w ciąży daje większe szanse na to, że nawet jeśli ulegnie infekcji, to jej przebieg będzie łagodniejszy, a to jest gra warta świeczki.

– mówi prof. Grzesiak.

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.