Rutynowe USG prenatalne w drugim trymestrze ciąży może zidentyfikować wczesne objawy zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). To efekt nowych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznym Soroki w Izraelu.
Naukowcy z Narodowego Centrum Badań nad Autyzmem i Neurorozwojem opublikowali niedawno swoje odkrycia w recenzowanym czasopiśmie Brain. Badacze przeanalizowali dane z setek prenatalnych badań USG płodu przeprowadzonych w połowie ciąży.
Anomalie wiążą się ze spektrum autyzmu
Odkryli anomalie w sercu, nerkach i głowie u 30% płodów, u których później rozwinął się ASD, trzykrotnie wyższy wskaźnik niż w przypadku typowo rozwijających się płodów z populacji ogólnej i dwukrotnie wyższy niż u ich typowo rozwijającego się rodzeństwa. Anomalie częściej wykrywano u dziewcząt niż u chłopców, a nasilenie ich wiązało się również z późniejszym nasileniem spektrum autyzmu.
Lekarze mogą wykorzystać te objawy, dostrzegalne podczas rutynowego badania USG, aby ocenić prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z ASD. Nasze odkrycia sugerują, że niektóre typy ASD, które obejmują anomalie innych narządów, zaczynają się i mogą być wykryte w macicy.
– wyjaśnia prof. Idan Menashe, członek Centrum i Zakładu Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Powstaną zalecenia dla ginekologów
Wcześniejsze badanie centrum wykazało, że wczesna diagnoza i leczenie zwiększyły trzykrotnie możliwości społeczne dzieci ze spektrum autyzmu. Diagnoza prenatalna może oznaczać leczenie od urodzenia, zamiast czekać do 2 lub 3 roku życia lub nawet później. Badanie zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej Ohada Regeva pod kierunkiem prof. Idana Menashe i prof. Reli Hershkovitz. W przyszłości mają powstać zalecenia dla badań prenatalnych USG, pozwalające na bezproblemową diagnozę w każdej placówce służby zdrowia. Zalecenia te będą dotyczyły Izraela, ale możliwe, że inne kraje, w tym Polska, pójdą za przykładem i również przeszkolą lekarzy ginekologii z zakresu wczesnego rozpoznawania dziecka ze spektrum autyzmu.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!