fbpx
Przejdź do treści

W jaki sposób rutynowe badania prenatalne mogą wskazać autyzm?

autyzm badania prenatalne ciążaautyzm badania naukowcy spektrum długość ciąży ciąża dziecko rozwój

Rutynowe USG prenatalne w drugim trymestrze ciąży może zidentyfikować wczesne objawy zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). To efekt nowych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznym Soroki w Izraelu. 

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań nad Autyzmem i Neurorozwojem opublikowali niedawno swoje odkrycia w recenzowanym czasopiśmie Brain. Badacze przeanalizowali dane z setek prenatalnych badań USG płodu przeprowadzonych w połowie ciąży.  

Anomalie wiążą się ze spektrum autyzmu 

Odkryli anomalie w sercu, nerkach i głowie u 30% płodów, u których później rozwinął się ASD, trzykrotnie wyższy wskaźnik niż w przypadku typowo rozwijających się płodów z populacji ogólnej i dwukrotnie wyższy niż u ich typowo rozwijającego się rodzeństwa. Anomalie częściej wykrywano u dziewcząt niż u chłopców, a nasilenie ich wiązało się również z późniejszym nasileniem spektrum autyzmu

Lekarze mogą wykorzystać te objawy, dostrzegalne podczas rutynowego badania USG, aby ocenić prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z ASD. Nasze odkrycia sugerują, że niektóre typy ASD, które obejmują anomalie innych narządów, zaczynają się i mogą być wykryte w macicy.

– wyjaśnia prof. Idan Menashe, członek Centrum i Zakładu Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu.  

Powstaną zalecenia dla ginekologów

Wcześniejsze badanie centrum wykazało, że wczesna diagnoza i leczenie zwiększyły trzykrotnie możliwości społeczne dzieci ze spektrum autyzmu. Diagnoza prenatalna może oznaczać leczenie od urodzenia, zamiast czekać do 2 lub 3 roku życia lub nawet później. Badanie zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej Ohada Regeva pod kierunkiem prof. Idana Menashe i prof. Reli Hershkovitz. W przyszłości mają powstać zalecenia dla badań prenatalnych USG, pozwalające na bezproblemową diagnozę w każdej placówce służby zdrowia. Zalecenia te będą dotyczyły Izraela, ale możliwe, że inne kraje, w tym Polska, pójdą za przykładem i również przeszkolą lekarzy ginekologii z zakresu wczesnego rozpoznawania dziecka ze spektrum autyzmu.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.