fbpx
Przejdź do treści

W jaki sposób możemy pomóc zarodkowi się zagnieździć?

Jak wspomóc implantację zarodka
fot. Fotolia

Okres między owulacją, a testem ciążowym jest jednym z najbardziej stresujących dla przyszłych rodziców. Radzimy co zrobić, aby wspomóc naturalne procesy.  
Implantacja jest to moment, w którym zapłodnione jajeczko „wszczepia się” w macicę.

„Po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik komórki zaczynają się dzielić i rosnąć wraz z rozwojem zarodka. Gdy zarodek osiągnie stadium blastocysty, mniej więcej pięć lub sześć dni po zapłodnieniu, zarodek rozpoczyna proces implantacji w macicy” – mówi dr Jennifer Hirshfeld-Cytron, endokrynolog z Fertility Centers of Illinois. Sam proces implantacji może trwać od trzech do sześciu dni, co prowadzi nas do dwutygodniowego oczekiwania po owulacji.

Dwa tygodnie oczekiwania to okres między owulacją a oczekiwanym cyklem menstruacyjnym. Po upływie dwutygodniowego okresu oczekiwania kobieta może wykonać test ciążowy” – mówi dr Hirshfeld-Cytron.  

Bez stresu, za to z dobrą dietą

Dwutygodniowe oczekiwanie to trudny czas dla par starających się o dziecko. Eksperci twierdzą, że jest kilka rzeczy, które możesz zrobić i których możesz uniknąć, aby wspomóc proces implantacji. Przede wszystkim istotne jest, aby pozostać zdrowym, czyli zadbać o odpowiednią dawkę ruchu (około 20 minut dziennie) oraz właściwą dietę. Należy też unikać stresujących sytuacji, w tym wysiłku o podwyższonej intensywności. Unikaj też gorących kąpieli, spa, saun i łaźni parowych, ponieważ podnosząc temperaturę ciała mogą spowodować problemy.  

Należy też unikać spożywania pokarmów wysokiego ryzyka, takich jak niepasteryzowane sery i ryby związane z zawartością metali ciężkich. Hirshfeld-Cytron zaleca unikanie tytoniu lub konopi, alkoholu lub nadmiernej ilości kofeiny. Zalecane jest z kolei spożywanie dużej ilości zielonych warzyw liściastych, owoców, chudego nabiału i masła krów karmionych trawą.

Najważniejszą zasadą jest niedoprowadzenie organizmu do przemęczenia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dzięki temu zwiększymy szansę na implantację. Jeżeli jednak nasze starania przez kolejne miesiące będą kończyły się fiaskiem, to należy skonsultować się z lekarzem.  

Źródło: https://www.romper.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.