fbpx
Przejdź do treści

W jaki sposób łożysko może blokować przenoszenie SARS-CoV-2 na dzieci podczas ciąży? 

stres pandemia covid-19 owulacja zaburzenia cyklu owulacji COVID-19 a ciąża
Foto: 123RF

Chociaż choroba COVID-19 często dotykała kobiet w ciąży, wskaźniki przenoszenia z matki na dziecko w czasie ciąży są bardzo niskie. Nowe badanie przeprowadzone przez Boston University School of Medicine (BUSM) wykazało, że w łożyskach kobiet istnieje ACE-2, receptor, który umożliwia SARS-CoV-2 wnikanie do komórek.

Uważamy, że kiedy kobieta ma COVID-19 w ciąży, łożysko wydala ACE-2. Łożysko jest jedną z niewielu „historii sukcesu” pandemii. Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób łożysko w naturalny sposób chroni dzieci przed COVID-19, może to dostarczyć ważnych informacji dotyczących terapii i strategii zapobiegających innym zakażeniom SARS-CoV-2 od dalszego rozprzestrzeniania się. 

– wnioskują autorzy badania. 

Zrozumieć COVID-19

Badanie obejmowało pobranie łożysk od dwóch grup kobiet, które urodziły w Bostonie w USA w okresie od lipca 2020 do kwietnia 2021 r. Pierwszą grupę stanowiły kobiety, które miały normalne ciąże i nie zgłoszono zakażenia SARS-CoV-2. Druga grupa kobiet była SARS-CoV-2 dodatnia i miała aktywną chorobę COVID-19 w czasie ciąży.

Następnie naukowcy obserwowali ekspresję ACE-2 w ich łożyskach pod mikroskopem i porównali łożyskową ekspresję ACE-2 przy użyciu technik analizy genetycznej i białkowej.

Uważamy, że kiedy kobieta ma COVID-19 w ciąży, łożysko wydala ACE-2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód.

– wyjaśnia współautorka dr Elizabeth S. Taglauer, MD, PhD, adiunkt pediatrii na BUSM.

Naukowcy twierdzą, że dzięki ich odkryciu lepiej poznamy naturalne mechanizmy wstrzymujące transmisję tzw. koronawirusa.

Lekarze zalecają szczepienia przeciwko COVID-19 

Łożysko to, jak wyjaśniają naukowcy, pierwszy organ, który powstaje w trakcie ciąży. M.in. dostarcza płodowi tlen i substancje odżywcze, zastępując rozwijające się jeszcze narządy dziecka. Dodatkowo reguluje pracę hormonów i układu odpornościowego oraz skłania organizm matki do przyjęcia płodu. Jego uszkodzenie świadczy o nieprawidłowym przebiegu ciąży.  

W intrenecie krążyły plotki o poronieniach i uszkodzeniach łożyska w wyniku przyjęcia szczepionki. Nie jest to jednak prawda, co potwierdzają naukowcy. Badania łożysk kobiet zaszczepionych w trakcie ciąży przeciw SARS-CoV-2 nie wskazują na możliwość uszkodzenia. Większość pacjentek otrzymała preparaty firm Moderna oraz Pfizer. Badanie przeprowadził i opisał na łamach pisma „Obstetrics & Gynecology” zespół z Northwestern University (USA). W swych zaleceniach lekarze potwierdzili zasadność szczepienia przeciwko COVID-19 nawet w trakcie ciąży. Pamiętajmy, że infekcja koronawirusem podczas ciąży to wyższe prawdopodobieństwo poronienia.

Łożysko można porównać do czarnej skrzynki w samolocie. Jeśli coś złego dzieje się z ciążą, zwykle widać zmiany w łożysku, które pomagają nam rozstrzygnąć, co się stało. Z tego, co możemy powiedzieć, wynika, że szczepionka przeciw COVID nie uszkadza łożyska. 

 – mówi prof. Jeffery Goldstein z Northwestern University.  

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.