fbpx
Przejdź do treści

W jaki sposób czytanie pomaga dzieciom zrozumieć emocje?

czytanie pomaga dzieciom zrozumieć emocje?
Foto: Annie Spratt, Unsplash

Wspólne czytanie jest przydatnym narzędziem wspierającym rozwój dziecka. Stymuluje rozwój mowy, uczy wcielania w nowe role i rozwija wyobraźnię. Jednak to tylko kilka zalet z niego płynących. W jaki sposób czytanie pomaga dzieciom zrozumieć emocje?

Czytanie jako terapia

W ponad 173 krajach – w tym także i w Polsce – 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Głośnego Czytania. To sposób „łączenia” ze sobą ludzi, którzy dzielą się z innymi swoimi historiami. Dorośli czytając dzieciom, uczą je głośno mówić o uczuciach, co wytwarza miedzy nimi jeszcze silniejszą i mocniejszą więź. Pandemia sprawiła, że dzieci musiały dostosować się do nowego życia – nauczania zdalnego, rozłąki z rodziną i przyjaciółmi. Podobnie jak dorośli, tak i dzieci, doświadczyły plątaniny negatywnych emocji – smutek, samotność, strach, niepokój, rozczarowanie. Jednak dzieci często nie potrafią poradzić sobie z taką mieszaniną uczuć i emocji.

Książki są idealnym narzędziem pomagającym małym dzieciom zidentyfikować i wyrażać uczucia. Czytanie to w pewnym sensie odgrywanie ról i wcielanie się w nowe postacie, co pozwala najmłodszym zobaczyć świat oczami innej osoby. Czytelnicy identyfikując się z bohaterem rozumieją, że inni również doświadczają różnych emocji i radzą sobie z osobistymi zmaganiami. Książki obrazkowe są szczególnie angażujące i pomocne dla młodych czytelników – pomagają zrozumieć  i wyjaśnić silne emocje. Dzięki treści ukrytej w książce, dzieci uczą się jak nawiązywać przyjaźnie, jak rozwiązywać konflikty podczas zabawy, i jak radzić sobie ze swoimi uczuciami. Ponadto książki budują empatię u dzieci — umiejętności, którą należy pielęgnować i ćwiczyć.

Strategie czytania z dziećmi

Patrzenie na obrazy i czytanie słów na wydrukowanej stronie nie wystarczy, aby pomóc dzieciom w przetwarzaniu emocji i rozwijaniu empatii. Czytając z dziećmi pamiętaj o następujących strategiach:

  • Wybierz odpowiednią książkę. Aby pomóc dzieciom w nauce rozpoznawania i radzenia sobie z uczuciami, wybierz teksty, które opowiadają typowe z życia scenariusze. Bohaterowie książki pomogą im w lepszy sposób zrozumieć, jak zmierzyć się z danymi sytuacjami.
  • Zidentyfikuj uczucia postaci. Naucz dzieci wyrażania emocji za pomocą słów. Czytając historię, zapytaj w prosty sposób o emocje bohatera. Na przykład: „Jak myślisz, dlaczego wilk zdmuchnął dom świnki? Jak myślisz, jak czuły się wtedy świnki i co powinny zrobić?”
  • Poświęć trochę czasu na zastanowienie. Aby pomóc młodym czytelnikom postawić się w sytuacji bohatera, ważne jest, aby od czasu do czasu zatrzymać się i zastanowić nad tym, co wydarzyło się w historii. Naukowcy zalecają, by podczas czytania zadawać dziecku kilka prowokujących do myślenia pytań, które pomogą mu odnieść się do emocji postaci: Jak myślisz, jak ta postać się teraz czuje? Jak myślisz, dlaczego to zrobił? Co byś zrobił na jego miejscu? Jak myślisz, co będzie dalej?

Kultywowanie empatii

Dzieci wnoszą do tekstu własne uczucia. Wcielają się w rolę głównego bohatera i razem z nim przeżywają wszystkie przygody. Kiedy uda im się przewidzieć, jak skończy się dana historia, nabierają pewności we własne zdolności do kontrolowania otoczenia. Są nie tylko bardziej świadome własnych emocji, ale także stają się bardziej empatyczne i pozytywnie nastawione do otoczenia.

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.