fbpx
Przejdź do treści

Uprawianie seksu opóźnia menopauzę

uprawianie seksu a menopauza
Foto: Tom The Photographer, Unsplash

Najnowsze badanie dowodzi, że u kobiet, które współżyją co tydzień lub co miesiąc, ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia menopauzy jest mniejsze, w porównaniu do tych, które uprawiają seks rzadziej niż raz w miesiącu.

Mniej seksu to wcześniejsza menopauza?

Naukowcy zaobserwowali, że kobiety, które uprawiały seks co tydzień, były aż o 28 proc. mniej narażone na menopauzę w danym wieku w porównaniu do tych, które angażowały się w aktywność seksualną mniej niż raz w miesiącu. Aktywność seksualna obejmuje stosunek seksualny, seks oralny, dotyk, pieszczoty lub autostymulację.

Opublikowane badanie opiera się na danych pochodzących z amerykańskiego badania Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN). Jest to największe, najbardziej zróżnicowane i najbardziej reprezentatywne badanie kohortowe wykorzystywane do badania aspektów przejścia menopauzy.

 „Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli kobieta nie uprawia seksu i nie ma szans na zajście w ciążę, to organizm „wybiera” nie inwestowanie w owulację. Może istnieć biologiczny kompromis energetyczny między inwestowaniem energii w owulację a inwestowaniem jej gdzieś indziej, na przykład na utrzymywanie aktywności poprzez opiekę nad wnukami.”

– mówi autorka badania, doktorantka Megan Arnot.

Podczas owulacji funkcja odpornościowa kobiety spada, przez co organizm jest bardziej podatny na choroby. Biorąc pod uwagę fakt, że z powodu braku aktywności seksualnej ciąża jest mało prawdopodobna, alokowanie energii na kosztowny proces nie byłoby korzystne.  

Jak wyglądało badanie?

Badanie opiera się na danych zebranych od 2936 kobiet, zrekrutowanych jako podstawowa kohorta do badania SWAN w latach 1996/1997. Średnia wieku kobiet podczas pierwszego wywiadu wynosiła 45 lat. Najwięcej kobiety było rasy nielatynoskiej (48 proc.) i większość uczestniczek badania posiadała wykształcenie wyższe. Kobiety miały średnio dwójkę dzieci, większości z nich była w związku małżeńskim lub w związku (78 proc.) i mieszkała razem z partnerem (68 proc.).

Kobiety zostały poproszone o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań – czy uprawiały seks ze swoim partnerem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jak często uprawiały seks, seks oralny, dotyk lub pieszczoty i czy angażowały się w autostymulację w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Najczęstszym wzorcem aktywności seksualnej był tygodniowy (64 proc.).

Żadna z kobiet nie weszła jeszcze w okres menopauzy – 46 proc. z nich było już we wczesnym okresie okołomenopauzalnym, a 54 proc. było przed menopauzą. Wywiady przeprowadzane były przez 10 lat, podczas których 1324 (45 proc.) z 2936 kobiet doświadczyło naturalnej menopauzy w średnim wieku tj. 52 lat.

Związek między częstotliwością seksu a wiekiem naturalnej menopauzy – kobiety uprawiające seks co tydzień miały współczynnik ryzyka równy 0,72, podczas gdy u kobiet współżyjących co miesiąc współczynnik ryzyka wynosił 0,81. Tym samym kobiety, które uprawiały seks co tydzień, były o 28 proc. mniej narażone na menopauzę w porównaniu z tymi, które uprawiały seks rzadziej niż co miesiąc. Podobnie osoby, które uprawiały seks co miesiąc, miały o 19 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia menopauzy w danym wieku w porównaniu z osobami, które uprawiały seks rzadziej niż co miesiąc.

Podczas badania naukowcy wzięli pod uwagę takie cechu jak – poziom estrogenu, wykształcenie, BMI, rasa, palenie papierosów, wiek przy pierwszym wystąpieniu miesiączki, wiek przy pierwszym wywiadzie i ogólny stan zdrowia.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.