fbpx
Przejdź do treści

Tyłozgięcie macicy – czy stanowi przeszkodę w naturalnych staraniach o dziecko?

Tyłozgięcie macicy nie jest uznawane za chorobę czy stan patologiczny – fot. 123rf

Jesteś jedną z kobiet, które mają tyłozgięcie macicy? Martwisz się, że może to stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę? W takiej sytuacji znajduje się około 20% kobiet, a część z nich nawet nie wie, że ich macica jest inaczej zbudowana.

O tyłozgięciu macicy pisze lek. Bogna Sobkiewicz.

Tyłozgięcie macicy a starania o ciążę

Opisując położenie macicy używamy dwóch słów: zgięcie i pochylenie. Zgięcie to kąt, jaki tworzy trzon macicy z jej szyjką. Natomiast pochylenie to kąt trzonu macicy z osią miednicy. I tak mamy przodo- i tyłozgięcie macicy.

Przodozgięta macica skierowana jest dnem do spojenia łonowego i pęcherza moczowego, a tyłozgięta – w kierunku kości krzyżowej i odbytnicy.

Zazwyczaj trzon macicy skierowany jest do przodu (przodozgięcie) – jest to sytuacja typowa, występująca najczęściej. Jednak tyłozgięcie macicy nie jest uznawane za chorobę czy stan patologiczny (wymagający leczenia). Nie powoduje także trudności w zachodzeniu w ciążę. Jest to jedynie wariant położenie macicy względem miednicy.

Czy tyłozgięcie macicy daje jakieś objawy?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ich macica jest inaczej położona, ponieważ objawy nie są charakterystyczne i trudno na ich podstawie postawić diagnozę. Dodatkowo nie są one intensywne lub nie występują wcale.

Niemniej tyłozgięcie macicy może wiązać się z bolesnymi i bardziej obfitymi miesiączkami, bólem podczas stosunku przy niektórych pozycjach oraz powodować bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowym. Częściej mogą też pojawiać się problemy z oddawaniem stolca. Rozpoznanie tyłozgięcia macicy jest możliwe po przeprowadzeniu badania ginekologicznego lub po wykonaniu USG narządów rodnych. 

Co jest przyczyną?

Tyłozgięcie macicy może być wrodzone lub nabyte. Za zmianę kąta pochylenia macicy mogą odpowiadać operacje, endometriozy stanów zapalnych czy wypadanie narządu rodnego.

W ten sposób kobieta, mając początkowo przodozgiętą i przodopochyloną macicę, może mieć później przodozgiętą i tyłopochyloną.

Jestem w ciąży – co dalej?

Jeśli spotkałaś się z informacjami, jakoby tyłozgięcie macicy wiązało się z zagrożeniami w czasie ciąży, to nie masz powodu do zmartwień. To położenie macicy nie predysponuje do chociażby częstszych poronień.

W ciąży zarówno przodozgięta, jak i tyłozgięta macica wyprostowuje się i około 16 tygodnia nie można stwierdzić, jakie było jej pierwotne położenie.

Po porodzie położenie macicy wraca do stanu sprzed ciąży. Tyłozgięcie macicy nie jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.