fbpx
Przejdź do treści

Tydzień Świadomości Endometriozy

Do końca tygodnia trwa Tydzień Świadomości Endometriozy. W ramach wydarzenia niemal w całej Polsce organizowane są spotkania ze specjalistami i grupy wsparcia.

Akcja organizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Endometrioza. Odbywa się od 2010 roku. Wczesne działania finansowane własnym sumptem ograniczały się do dyżurów na komunikatorach internetowych oraz rozpowszechniania plakatów i ulotek. W roku 2011 Tydzień Świadomości Endometriozy odbył się z nieco większym rozmachem, a to za sprawą objęcia wydarzeń Honorowym Patronatem Prezydentowej Anny Komorowskiej.


Endometrioza ( inaczej gruczolistość macicy) polega na obecności błony śluzowej macicy – endometrium –  poza jamą macicy. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej- obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą,  zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Nierzadko wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy. Już szczegółowo zebrany wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne pacjentki mogą ujawnić liczne objawy charakterystyczne dla endometriozy. Zwykle badany jest poziom markera ca-125, wykazującego największą czułość w przypadku endometriozy. Należy jednak pamiętać, że jest to marker mało specyficzny, charakterystyczny dla innych stanów fizjologicznych i patologicznych, dlatego też ma nikłą wartość diagnostyczną. Kolejną  metodą diagnozowania są badania obrazowe – USG transwaginalne i rezonans magnetyczny.

Więcej informacji na stronie: https://pse.aid.pl/

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Magda Dubrawska

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Endometrioza

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.