Do końca tygodnia trwa Tydzień Świadomości Endometriozy. W ramach wydarzenia niemal w całej Polsce organizowane są spotkania ze specjalistami i grupy wsparcia.
Akcja organizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Endometrioza. Odbywa się od 2010 roku. Wczesne działania finansowane własnym sumptem ograniczały się do dyżurów na komunikatorach internetowych oraz rozpowszechniania plakatów i ulotek. W roku 2011 Tydzień Świadomości Endometriozy odbył się z nieco większym rozmachem, a to za sprawą objęcia wydarzeń Honorowym Patronatem Prezydentowej Anny Komorowskiej.
Endometrioza ( inaczej gruczolistość macicy) polega na obecności błony śluzowej macicy – endometrium – poza jamą macicy. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej- obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Nierzadko wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy. Już szczegółowo zebrany wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne pacjentki mogą ujawnić liczne objawy charakterystyczne dla endometriozy. Zwykle badany jest poziom markera ca-125, wykazującego największą czułość w przypadku endometriozy. Należy jednak pamiętać, że jest to marker mało specyficzny, charakterystyczny dla innych stanów fizjologicznych i patologicznych, dlatego też ma nikłą wartość diagnostyczną. Kolejną metodą diagnozowania są badania obrazowe – USG transwaginalne i rezonans magnetyczny.
Więcej informacji na stronie: https://pse.aid.pl/
E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!
Magda Dubrawska
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Endometrioza
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!