fbpx
Przejdź do treści

Twoje wartościowe życie

wartości
fot. 123rf.com

Każda decyzja, jaką podejmujesz, wynika z twoich życiowych wartości, którymi kierujesz się, idąc przez życie. Kiedy stajesz przed wyzwaniem, to właśnie twoje wartości biorą górę. Czy jesteś ich świadom? Jaka jest twoja hierarchia wartości? Co tak naprawdę jest dla ciebie ważne?

Każdy z nas jest inny i kieruje się innymi wartościami. Dla jednego będzie to miłość, dla innego spokój ducha, bezpieczeństwo, rozwój czy jeszcze coś innego. Warto poznać siebie i swoje wartości. Wiedza na ten temat pokaże ci, co tak naprawdę lubisz robić i co sprawia ci głęboką satysfakcję, oraz da ci wiele prawdziwego szczęścia. Zanim zaczniesz wspinać się po swój sukces i osiągać kolejne szczeble kariery, sprawdź, czy to, do czego dążysz, jest „twoje”, czy jest to coś, czego tak naprawdę pragniesz? Inaczej za kilka lat może się okazać, że jesteś u szczytu, jednak to nie ten szczyt chciałeś zdobyć. Dlatego tak ważne jest, by określić hierarchię swoich wartości już teraz i poznać to, co jest dla ciebie najważniejsze.

Więcej odwagi

Podążanie za własnymi potrzebami wymaga odwagi, to wzięcie odpowiedzialności za własne życie, to podejmowanie decyzji i rezygnowanie z niektórych rzeczy. Gdy znasz swoją hierarchie, podjęcie decyzji będzie łatwiejsze, a każdy cel, który jest spójny z twoimi wartościami, będzie twoim prawdziwym celem. Zawsze znajdziesz czas na jego osiągnięcie i będziesz miał wewnętrzną motywację do jego realizacji. Ludzie często podążają za marzeniami innych, biorąc je jako swoje, czasami nawet nie są tego świadomi i jak zahipnotyzowani dążą do ich spełnienia. Tak się dzieje do chwili, w której zderzą się z otaczającą ich rzeczywistością i zobaczą, że życie, jakie teraz wiodą, nie jest tym, czego chcieli.

Jeśli wiesz, że twoją najwyższą wartością jest np. miłość, to gdy szef poprosi cię o pozostanie dłużej w pracy, a ty jesteś tego wieczoru umówiony na romantyczną kolację z ukochaną osobą, odmówisz szefowi. Odmówisz, bo wiesz, że miłość jest dla ciebie najważniejsza, ważniejsza niż sukces w pracy, a chwile spędzone z ukochaną osobą to jest to, czego pragniesz. Oczywiście dla kogoś innego zawodowy sukces może być wyżej w hierarchii wartości. Każdy ma prawo do decydowania o sobie, jest to prawo wolnej woli. Brak szczęścia spowodowany jest zazwyczaj niespełnieniem wszystkich najważniejszych wartości. Czasami w różnych sytuacjach życiowych możesz odczuwać wewnętrzny konflikt – pokazuje on, że rzeczy, które się dzieją i które ciebie dotyczą, są sprzeczne z twoimi wartościami. Ten konflikt to brak wewnętrznej zgody, to krzyk twojego serca. Posłuchaj go. Niech wskaże ci, co jest najważniejsze.

Ćwiczenie wartości

Jak odkryć swoje wartości? Skąd masz się dowiedzieć, co jest dla ciebie najważniejsze? Zachęcam cię do wykonania ćwiczenia, które pozwoli ci wyłonić twoją hierarchię wartości. Znajdź dla siebie przestrzeń, usiądź wygodnie, weź kartkę i długopis i stwórz listę wszystkich rzeczy, które są dla ciebie ważne. Zadaj sobie pytanie: co jest dla mnie najważniejsze, a co ważne? W pierwszym etapie tego ćwiczenia istotne jest, byś pisał wszystko, co przychodzi ci do głowy lub co podpowiada ci serce. Jeśli w danym momencie nie przychodzą do ciebie odpowiedzi, to możesz zadawać sobie to pytanie w momentach, w których masz chwilę dla siebie, i dopisywać do listy. Możesz również wesprzeć się listą wszystkich wartości i dopisywać do niej kolejne – twoje wartości. Następnym etapem jest wybranie z tej całej listy wartości, które są ci najbliższe, najważniejsze. Możesz to zrobić poprzez wykreślanie kolejnych wartości, aż dojdziesz do liczby 7, a następnie przypisać im numerki od 1 do 7. To bardzo ważny etap, nie spiesz się. Poświęć sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Pamiętaj, robisz to ćwiczenie wyłącznie dla siebie, nikt nie będzie tego oceniał. To twoja osobista hierarchia wartości. Jeśli nie wiesz, która z wartości jest dla ciebie ważniejsza, możesz wyobrazić sobie sytuację, która spełniłaby te wartości. Oto przykład: twoimi wartościami są podróże i rozwój osobisty. Podróże może reprezentować egzotyczny wyjazd na Bali, natomiast rozwój osobisty – szkolenia, na których podnosisz swoje kompetencje, zdobywasz nową wiedzę i umiejętności. Wybrana przez ciebie sytuacja pokaże, co jest dla ciebie ważniejsze. Jest to sposób, dzięki któremu możesz utworzyć hierarchię wartości. Zapisz ją na kartce, w telefonie lub gdziekolwiek chcesz – ważne, byś miał do niej łatwy dostęp i mógł z niej korzystać w momencie, kiedy wahasz się nad podjęciem decyzji. Oczywiście lista wartości nie powstaje od razu, często ulega zmianom na skutek różnych wydarzeń w życiu. Jednak warto stworzyć swoją listę i pozwalać jej dojrzewać wraz z nami. Możesz wrócić do tego ćwiczenia za jakiś czas i sprawdzić, czy coś się zmieniło? Czy te wartości nadal są dla mnie najważniejsze? A może czujesz, że teraz na tej liście powinno się znaleźć coś innego? Ważne, byś był świadom i wiedział, co jest dla ciebie najważniejsze. Dzięki temu będziesz pewien, że podążasz w dobrym kierunku. Odważ się wziąć odpowiedzialność za swoje życie i podejmuj decyzje zgodnie z twoimi wartościami. Twoje szczęście zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

Artykuł pochodzi z archiwalnego magazynu Chcemy Być Rodzicami (nr 22, styczeń 2017 r.)

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.