fbpx
Przejdź do treści

Twoje dziecko gryzie rękaw? Sprawdź, dlaczego i czy należy się tym niepokoić

dziecko gryzie rękaw
fot. 123rf.com

Pobrudzona i zaśliniona bluzka niemowlęcia nie dziwi nikogo, ale zaślinione i pogryzione rękawy zastanawiają niejednego rodzica. Dlaczego dzieci gryzą i żują materiał wokół nadgarstków? Znamy odpowiedź na to pytanie!

Zmysł smaku

Niemowlęta za pomocą zmysłów poznają otaczający je świat – zmysł smaku jest jednym z nich. Ponadto dzieci – najczęściej w wieku od 4 do 15 miesięcy – ząbkują, dlatego też wkładanie różnych przedmiotów do buzi jest jak najbardziej zrozumiałe.

 „Usta są niesamowicie wrażliwe, a wkładanie rzeczy do ust jest jednym ze sposobów poznawania świata. (…) Rękawy, które znajdują się w pobliżu dłoni, są łatwo dostępne dla dzieci i można je wkładać do buzi” – słowa pediatry dr Hill cytuje Romper.

Długie rękawy są cały czas blisko, a co za tym idzie, niemowlęta często wkładają je do buzi (podobnie jak dłonie czy stopy). Dzieci, które mają już zęby, gryzą je, a te, które dopiero na pierwsze mleczaki czekają – żują i ssą.

Dziecko gryzie rękaw – czy to powód do niepokoju?

Absolutnie nie! Nie ma nic dziwnego i nienormalnego w tym, że niemowlę wkłada rękaw do buzi. Mało prawdopodobne jest, że na materiale znajduje się coś niebezpiecznego – jednak dla pewności warto sprawdzić, czy nie ma tam przyczepionych żadnych koralików, cekinów czy innych ozdób, które dziecko mogłoby połknąć.

Warto też co jakiś czas przejrzeć bluzki i koszulki by upewnić się, że rękawy nie są dziurawe i postrzępione. Kiedy dziecko gryzie rękaw, małe włókna mogą się poluzować, a z tkanin, które przeżuwa, mogą uwolnić się barwniki – mówi pediatra dr Whitney Casares.    

W takim przypadku organiczne tkaniny wolne od barwników będą najlepszym wyborem. Dobrym pomysłem będzie także zaproponowanie maluchowi gryzaka lub zabawki do żucia, która w swoim składzie nie zawiera PCW (poli chlorku winylu).

Gryzienie produktów niespożywczych” jest kojące i zbawienne dla najmłodszych. Niektóre z dzieci przestają gryźć rękawy dopiero w wieku 3 lat. Jak mówi dr Burgert: „W tym wieku dzieci mają mniejszą ochotę odkrywać świat ustami i decydują się używać rąk do odkrywania nowych rzeczy”.

Gdy gryzienie rękawa zaczyna niepokoić

Może się zdarzyć, że mankiety bluzki będą obgryzały jeszcze przedszkolaki – zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Może być to wtedy sposobem na rozładowywanie napięcia. Warto w takim przypadku poszukać z dzieckiem innych metod, jak np. przytulanie i kołysanie, zajęcia ruchowe, w tym chociażby taniec (kontakt z muzyką ma właściwości kojące), czy zajęcia plastyczne i wyładowywania emocji na kartce papieru. Jeśli zachowanie to jest dla Was powodem do niepokoju, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub psychologiem dziecięcym. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko od jakiegoś czasu nie miało już tego typu nawyku, a ponownie do niego wróciło.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.