Pobrudzona i zaśliniona bluzka niemowlęcia nie dziwi nikogo, ale zaślinione i pogryzione rękawy zastanawiają niejednego rodzica. Dlaczego dzieci gryzą i żują materiał wokół nadgarstków? Znamy odpowiedź na to pytanie!
Zmysł smaku
Niemowlęta za pomocą zmysłów poznają otaczający je świat – zmysł smaku jest jednym z nich. Ponadto dzieci – najczęściej w wieku od 4 do 15 miesięcy – ząbkują, dlatego też wkładanie różnych przedmiotów do buzi jest jak najbardziej zrozumiałe.
„Usta są niesamowicie wrażliwe, a wkładanie rzeczy do ust jest jednym ze sposobów poznawania świata. (…) Rękawy, które znajdują się w pobliżu dłoni, są łatwo dostępne dla dzieci i można je wkładać do buzi” – słowa pediatry dr Hill cytuje Romper.
Długie rękawy są cały czas blisko, a co za tym idzie, niemowlęta często wkładają je do buzi (podobnie jak dłonie czy stopy). Dzieci, które mają już zęby, gryzą je, a te, które dopiero na pierwsze mleczaki czekają – żują i ssą.
Dziecko gryzie rękaw – czy to powód do niepokoju?
Absolutnie nie! Nie ma nic dziwnego i nienormalnego w tym, że niemowlę wkłada rękaw do buzi. Mało prawdopodobne jest, że na materiale znajduje się coś niebezpiecznego – jednak dla pewności warto sprawdzić, czy nie ma tam przyczepionych żadnych koralików, cekinów czy innych ozdób, które dziecko mogłoby połknąć.
Warto też co jakiś czas przejrzeć bluzki i koszulki by upewnić się, że rękawy nie są dziurawe i postrzępione. „Kiedy dziecko gryzie rękaw, małe włókna mogą się poluzować, a z tkanin, które przeżuwa, mogą uwolnić się barwniki” – mówi pediatra dr Whitney Casares.
W takim przypadku organiczne tkaniny wolne od barwników będą najlepszym wyborem. Dobrym pomysłem będzie także zaproponowanie maluchowi gryzaka lub zabawki do żucia, która w swoim składzie nie zawiera PCW (poli chlorku winylu).
Gryzienie produktów „niespożywczych” jest kojące i zbawienne dla najmłodszych. Niektóre z dzieci przestają gryźć rękawy dopiero w wieku 3 lat. Jak mówi dr Burgert: „W tym wieku dzieci mają mniejszą ochotę odkrywać świat ustami i decydują się używać rąk do odkrywania nowych rzeczy”.
Gdy gryzienie rękawa zaczyna niepokoić
Może się zdarzyć, że mankiety bluzki będą obgryzały jeszcze przedszkolaki – zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Może być to wtedy sposobem na rozładowywanie napięcia. Warto w takim przypadku poszukać z dzieckiem innych metod, jak np. przytulanie i kołysanie, zajęcia ruchowe, w tym chociażby taniec (kontakt z muzyką ma właściwości kojące), czy zajęcia plastyczne i wyładowywania emocji na kartce papieru. Jeśli zachowanie to jest dla Was powodem do niepokoju, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub psychologiem dziecięcym. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko od jakiegoś czasu nie miało już tego typu nawyku, a ponownie do niego wróciło.
Źródło: Romper
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!