fbpx
Przejdź do treści

Twoje dziecko chodzi na palcach? Sprawdź, czy należy się niepokoić!

dlaczego dziecko chodzi na palcach
fot. 123rf.com

Pierwsze kroki stawiane przez malucha dalekie są od ideału. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież chodzenie jest wielkim wyzwaniem, którego należy się nauczyć. Dzieci trenują na multum różnych sposobów – przewracają się, wstają i maszerują dalej. Jednak wielu z nich zdarza się chodzić na palcach, co po pewnym czasie zaczyna niepokoić rodziców. Czy słusznie?

Gdy dziecko chodzi na palcach

Eksperci twierdzą, że nie ma się czym martwić, przynajmniej na początku. Jak mówi dr Natalie Geary – pediatra i lekarz rodzinny: „Chodzenie na palcach jest dość powszechne u dzieci, które dopiero zaczynają chodzić, a większość z nich z niego wyrasta. Jeśli dziecko rośnie i rozwija się normalnie, chodzenie na palcach zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju.” Ponadto dr Celanie K.Christensen dodaje: „Większość dzieci przestaje chodzić na palcach w wieku 3 lat.”

A co w przypadku, gdy dziecko skończy 3 lata i nadal nie będzie chodziło na całej stopie, a tak jak dotychczas – na palcach? Zdaniem lekarzy, po ukończeniu 3. roku życia jeszcze około 5 proc. dzieci chodzi na palcach. W takim przypadku mówimy o idiopatycznym chodzeniu na palcach, które najprawdopodobniej związane jest z problemami sensorycznymi. Niestety, jego ostateczna przyczyna nie została dotychczas poznana.

Idiopatyczne chodzenie na palcach

O ile początkowe chodzenie na palcach nie powinno być powodem do niepokoju, a wręcz przeciwnie – uznawane jest za coś normalnego, to idiopatyczne może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.

 „Istnieją pewne schorzenia neurologiczne, które powodują chodzenie na palcach lub są z nim związane” – słowa Christense cytuje Romper.

Dzieci, które po ukończeniu 3-4 roku życia wciąż uporczywie chodzą na palcach, powinny zostać ocenione zarówno przez neurologa dziecięcego, jak i ortopedę. Maluchy mogą zmagać się z dystrofią mięśniową, porażeniem mózgowym, problemami z rdzeniem kręgowym, opóźnieniem rozwojowym, jak i autyzmem

Jak wspomóc dziecko?

Idiopatycznemu chodzeniu na palcach nie można aktywnie zapobiec, jednak już od samego początku warto nauczyć dziecko dobrych nawyków chodzenia. Jakich?

 „Zawsze powtarzam rodzinom dwie rzeczy: zachęcajmy dziecko do relaksu – niech rozluźni pięści, stopy. Niemowlęcy masaż stóp i dłoni jest ważny, aby umożliwić dziecku rozciągnięcie pewnych mięśni, które mogą być bardzo napięte” – mówi Geary. Warto przy tym podkreślić chociażby korzyści, jakie płyną z masażu Shantala, o którym pisaliśmy na naszym portalu – pomaga on m.in. rozwijać integrację sensoryczną.

Co więcej, jak podkreśla cytowany tu pediatra, dziecko, które zaczyna uczyć się chodzić, przez co najmniej 30 proc. czasu powinno mieć na stopach twarde buty. Sztywne obuwie idealnie podpiera łuk, zapewnia stabilność i utrudnia chodzenie na palcach, a co za tym idzie utrudnia wypracowanie nieprawidłowego nawyku.

Podsumowując – w przypadku, gdy dziecko skończyło 3 lata i nadal chodzi na palcach, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.