fbpx
Przejdź do treści

Podróż po in vitro? Dlaczego tak wiele par przylatuje właśnie do Polski na leczenie?

Turystyka prokreacyjna
Najczęściej z oferty polskich klinik korzystają obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów skandynawskich – fot. Canva

Szacuje się, że w globalnym ruchu turystyki medycznej na leczenie niepłodności przypada około 4%. Coraz częściej kierunkiem obieranym przez obcokrajowców jest Polska. Dlaczego możliwość przeprowadzenia procedury in vitro w naszym kraju jest dla nich tak atrakcyjna? Wyjaśnia Dominika Radomska.

Turystyka prokreacyjna. Kto korzysta z możliwości leczenia w Polsce?

Możliwość leczenia niepłodności jest atrakcyjna dla mieszkańców Europy. Najczęściej z oferty polskich klinik korzystają obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów skandynawskich. Obcokrajowcy, którzy zdecydowali się leczyć w Polsce, aż w 50 proc. przypadków wybierali zabiegi in vitro (IVF), w 45 proc. zabiegi in vitro (IVF) z dawstwem komórek jajowych, w 5 proc. leczenie obejmowało wyłącznie inseminację.

Po in vitro do Polski

Procedura in vitro nie należy do najtańszych metod leczenia niepłodności. Same badania i leki do stymulacji to spory wydatek. A kiedy zachodzi konieczność powtórzenia procedury jeszcze raz, i jeszcze raz… nie jest łatwo. Mimo to koszty procedury in vitro w Polsce są niższe niż innych krajach Europy. Tak więc, głównym powodem dla którego Polska jest kierunkiem wybieranym przez obcokrajowców w celu leczenia niepłodności są konkurencyjne ceny procedur w naszym kraju.

In vitro to metoda leczenia niepłodności, która w każdym państwie podlega innym regulacjom prawnym lub jest całkowicie zabroniona. W Niemczech od 2012 roku niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu in vitro z adopcją komórki jajowej, a czasem jest to jedyna metoda, która daje możliwość niepłodnym parom zostać rodzicami. By to marzenie spełnić, pary z Niemiec pomocy szukają w polskich klinikach leczenia niepłodności. Obostrzenia dotyczące in vitro obowiązują także we Włoszech, gdzie zabroniono procedur in vitro z wykorzystaniem materiału genetycznego dawcy oraz witryfikacji zarodków. Jednak pary z Włoch będą szukać pomocy głównie w klinikach w Szwajcarii. Jest to wybór podyktowany bliskością geograficzną, ponieważ logistyka i organizacja leczenia są dużo prostsze.

Polska jest także wybierana z powodu wysokiej jakości usług medycznych i dostępu do wykwalifikowanych specjalistów, którzy osiągają coraz lepsze wyniki w procedurach in vitro. Jest to szczególnie ważny aspekt dla par, które doświadczyły już niepowodzeń i nie pozostało im zbyt wiele czasu, by zrealizować marzenie o ciąży i posiadaniu własnego dziecka.

Turystyka medyczna – pierwsze kroki

Najczęściej zagraniczni pacjenci o możliwościach leczenia w Polsce dowiadują się z forów, mediów społecznościowych czy reklam.

Pary, które decydują się na przyjazd i przeprowadzenie procedury in vitro w polskiej klinice mogą skontaktować się bezpośrednio z koordynatorem wybranej placówki lub skorzystać z pośrednictwa portali, które specjalizują się w organizacji leczenia za granicą.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dominika Radomska

Koordynator w Klinice Leczenia Niepłodności w Salve Medica Łódź..

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.