fbpx
Przejdź do treści

Podróż po in vitro? Dlaczego tak wiele par przylatuje właśnie do Polski na leczenie?

Turystyka prokreacyjna
Najczęściej z oferty polskich klinik korzystają obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów skandynawskich – fot. Canva

Szacuje się, że w globalnym ruchu turystyki medycznej na leczenie niepłodności przypada około 4%. Coraz częściej kierunkiem obieranym przez obcokrajowców jest Polska. Dlaczego możliwość przeprowadzenia procedury in vitro w naszym kraju jest dla nich tak atrakcyjna? Wyjaśnia Dominika Radomska.

Turystyka prokreacyjna. Kto korzysta z możliwości leczenia w Polsce?

Możliwość leczenia niepłodności jest atrakcyjna dla mieszkańców Europy. Najczęściej z oferty polskich klinik korzystają obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów skandynawskich. Obcokrajowcy, którzy zdecydowali się leczyć w Polsce, aż w 50 proc. przypadków wybierali zabiegi in vitro (IVF), w 45 proc. zabiegi in vitro (IVF) z dawstwem komórek jajowych, w 5 proc. leczenie obejmowało wyłącznie inseminację.

Po in vitro do Polski

Procedura in vitro nie należy do najtańszych metod leczenia niepłodności. Same badania i leki do stymulacji to spory wydatek. A kiedy zachodzi konieczność powtórzenia procedury jeszcze raz, i jeszcze raz… nie jest łatwo. Mimo to koszty procedury in vitro w Polsce są niższe niż innych krajach Europy. Tak więc, głównym powodem dla którego Polska jest kierunkiem wybieranym przez obcokrajowców w celu leczenia niepłodności są konkurencyjne ceny procedur w naszym kraju.

In vitro to metoda leczenia niepłodności, która w każdym państwie podlega innym regulacjom prawnym lub jest całkowicie zabroniona. W Niemczech od 2012 roku niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu in vitro z adopcją komórki jajowej, a czasem jest to jedyna metoda, która daje możliwość niepłodnym parom zostać rodzicami. By to marzenie spełnić, pary z Niemiec pomocy szukają w polskich klinikach leczenia niepłodności. Obostrzenia dotyczące in vitro obowiązują także we Włoszech, gdzie zabroniono procedur in vitro z wykorzystaniem materiału genetycznego dawcy oraz witryfikacji zarodków. Jednak pary z Włoch będą szukać pomocy głównie w klinikach w Szwajcarii. Jest to wybór podyktowany bliskością geograficzną, ponieważ logistyka i organizacja leczenia są dużo prostsze.

Polska jest także wybierana z powodu wysokiej jakości usług medycznych i dostępu do wykwalifikowanych specjalistów, którzy osiągają coraz lepsze wyniki w procedurach in vitro. Jest to szczególnie ważny aspekt dla par, które doświadczyły już niepowodzeń i nie pozostało im zbyt wiele czasu, by zrealizować marzenie o ciąży i posiadaniu własnego dziecka.

Turystyka medyczna – pierwsze kroki

Najczęściej zagraniczni pacjenci o możliwościach leczenia w Polsce dowiadują się z forów, mediów społecznościowych czy reklam.

Pary, które decydują się na przyjazd i przeprowadzenie procedury in vitro w polskiej klinice mogą skontaktować się bezpośrednio z koordynatorem wybranej placówki lub skorzystać z pośrednictwa portali, które specjalizują się w organizacji leczenia za granicą.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.