fbpx
Przejdź do treści

Trzy fazy połogu. Czym się między sobą różnią?

poród połóg ciąża po porodzie fazy baby blues depresja poporodowa co po porodzie
fot. 123rf.com

Czwarty trymestr, bo tak często nazywa się czas połogu, dla wielu kobiet jest trudnym okresem. Tygodnie, w których organizm po ciąży i porodzie, wraca do zdrowia, potrafi zaskoczyć. Jak się okazuje, wiele kobiet nie tak wyobrażało sobie czas połogu.

„Czas poporodowy można podzielić na trzy odrębne fazy” –  mówi dr Otis Stitt – ginekolog położniczy. To, jak długo będzie trwał połóg i każda z faz, jest kwestią bardzo indywidualną.

Jak długo trwa faza poporodowa?

Czas ten różni w zależności od osoby, w zależności od tego, jak szybko ciało regeneruje się po porodzie. U niektórych kobiet, pierwsza faza poporodowa trwa zaledwie kilka godzinnym, u innych kilka dni. To samo dotyczy każdej kolejnej z nich.

Rodzaje faz poporodowych

To, jak długo trwa połóg, uzależnione jest od poszczególnych faz poporodowych.

„Istnieją trzy fazy poporodowe” – mówi Stitt. „Najpierw 6-12 godzin po porodzie, potem 2-4 tygodnie po porodzie, a na koniec 6 miesięcy po porodzie”.

Pierwsza faza połogu

Pod względem medycznym, pierwsze godziny po porodzie są najważniejsze i najtrudniejsze. W przeciągu kilku godzin może wystąpić krwotok lub nadmierne krwawienie. Wtedy też największe obawy budzi ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i stanów przedrzucawkowych.

Druga faza połogu

Tuż po zakończeniu pierwszej fazy poporodowej, rozpoczyna się druga – o wiele przyjemniejsza.

„Zwykle mama dostaje drugiego oddechu. Obrzęk ustępuje, miednica i dno miednicy kurczą się, zmienia się metabolizm. Podczas gdy matki karmiące piersią będą musiały nadal przyjmować więcej kalorii niż przed ciążą, wymagania dotyczące metabolizmu nieco się zmniejszą” – wyjaśnia Stitt.

Jednak to właśnie w drugiej fazie połogu zachodzi wiele zmian emocjonalnych, a tym samym świeżo upieczone mamy zmagają się z wieloma, często skrajnymi, odczuciami. Może pojawić się ogromna radość, euforia, ale też smutek i depresja poporodowa. „Baby blues zwykle ustępuje po czterech – sześciu tygodniach” – dodaje Stitt.

Niestety depresja poporodowa może utrzymywać się znacznie dłużej i może wymagać interwencji medycznej. Często konieczna jest pomoc psychoterapeuty.

Trzecia faza połogu

Trzecia faza połogu jest już tą ostatnią „To wtedy kobieta zaczyna wracać do etapu sprzed ciąży. Oznacza to, że jej ciało może czuć się tak, jakby w pełni wracało do stanu sprzed ciąży. To właśnie miedzy 5. a 6. miesiącem po porodzie, młode mamy zauważają powrót napięcia mięśniowego.”

Kiedy ciało zaczyna wracać do stanu sprzed ciąży, unormowaniu ulegają również stany emocjonalne i fizyczne. Niestety ryzyko depresji poporodowej wciąż pozostaje. Młode mamy często są oceniane, a każdy ich ruch jest dokładnie analizowany. Większość z nich ze spokojem i dystansem podchodzi do cennych uwag i wskazówek, niektóre jednak zbytnio przejmują się tym, co mówią i zarzucają im osoby z bliskiego otoczenia.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.