fbpx
Przejdź do treści

Tryptofan – chcesz mieć dobry nastrój to go suplementuj

pokarmy zawierające tryptofan
123rf

Tryptofan to niepozorny aminokwas, który wpływa na gospodarkę hormonalną. Jego niedobór powoduje zmęczenie, apatię oraz problemy ze snem.

Tryptofan jest prekursorem serotoniny (zwanej potocznie hormonem szczęścia), a także melatoniny (hormon regulujący fizjologiczny sen). Od jego spożycia zależy dobry nastrój, brak epizodów depresyjnych czy stanów lękowych.

Tryptofan odpowiada również za:

  • zmniejszenie nadpobudliwości i napięcia,
  • regulację przemiany materii,
  • poprawę odporności,
  • bierze udział w procesie rozmnażania,
  • wpływa na laktację,
  • wpływ na pracę układu nerwowego, regulację noradrenaliny czy dopaminy,
  • wytwarzanie kinureiny, czyli chemicznego filtra UV produkowanego w gałce ocznej.

Tryptofan ma jeszcze inną zaletę – uczestniczy w produkcji hormonu wzrostu, który pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Aminokwas potrafi także skutecznie hamować apetyt, nawet w przypadku węglowodanów.  

Jak się okazuje, wiele badań naukowych potwierdza tezę, iż spożycie tryptofanu zmniejsza poczucie lęku oraz zwiększa pozytywny nastrój

Nie występuje w organizmie  

Co istotne tryptofan nie występuje naturalnie w organizmie – musimy go pozyskać z pożywienia. Aminkowas ten jest spotykany zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Do produktów, które charakteryzują się najwyższą zawartością opisywanego aminokwasu (zawartość w 100 g), należą: pestki dyni – 570 mg; ser mozzarella – 520 mg; nasiona sezamu – 370 mg; ser żółty – 350 mg; pestki słonecznika – 350 mg; mięso wieprzowe – 320 mg; siemię lniane – 300 mg. 

Tryptofan w suplementach – kiedy i jak?

Tryptofan można również suplementować, istnieje wiele marek produkujących właśnie ten aminokwas. Polecany jest on szczególnie osobom narażonym na przewlekły stres, osobom “w dołku” oraz sportowcom. Tak naprawdę jednak każdy powinien dbać o odpowiedni poziom aminokwasu. Skutkami jego niedoboru są obniżenia nastroju, migreny, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu, czynnościowe zaburzenia pracy jelit.  

Najlepiej tryptofan stosować na 60-30 minut przed snem. Pamiętajmy, że po suplementacji należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Tryptofan może bowiem wpływać nasennie. Należy jednak bezwzględnie myśleć o tym by dostarczyć odpowiednią ilość aminokwasu – w przeciwnym wypadku będziemy mniej sprawni i żwawi – zarówno intelektualnie jak i fizycznie.  

Źródło: News Medical 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.