fbpx
Przejdź do treści

To badanie ustali, czy jesteś w grupie ryzyka raka piersi

nowy lek na raka piersi
fot. 123rf

Badania prowadzone przez UNSW Sydney określiły, w jaki sposób komunikowanie ryzyka raka piersi wpłynęło na kobiety, które przeszły testy genetyczne. Testy te są coraz tańsze i powinny zostać upowszechnione.  

Naczelna autorka, dr Tatiane Yanes, opowiada, że badanie skupiło się na kobietach, które przeszły testy genetyczne w celu określenia wskaźnika ryzyka poligenowego (PRS) – analizy 62 wariantów genetycznych oprócz dwóch typowych wskaźników raka piersi występujących w genach BRCA1 i BRCA2. Dzięki nim możemy ustalić czy dana kobieta należy do grupy ryzyka.  

Określić ryzyko nowotworu piersi 

„PRS to nowy rodzaj testów genetycznych i informacji genetycznych, których wcześniej nie byliśmy w stanie zaoferować, ponieważ skupialiśmy się tylko na pojedynczych genach” – mówi dr Yanes, z University of Queensland – „Zdecydowana większość kobiet poddawanych badaniom przesiewowym w kierunku genów BRCA ma wynik negatywny, ale to nie zawsze oznacza, że nie ma ryzyka raka piersi. PRS patrzy znacznie szerzej na warianty w twoim DNA” – dodaje.  

Wariant genetyczny to niewielka zmiana w podstawowych molekułach tworzących DNA. Same w sobie niekoniecznie oznaczają większe ryzyko. Ale im więcej wariantów znajduje się w DNA, tym większy PRS, czyli zwiększa się ryzyko nowotworu.  

Spośród 208 uczestników badania 165 kobiet (80 procent) zgodziło się na otrzymanie PRS, podczas gdy pozostali 43 uczestnicy odmówili otrzymania informacji. Spośród kobiet, które zgodziły się na przekazanie swoich wyników (nazywanych „odbiorcami”), 104 otrzymały wynik wysokiego ryzyka, a pozostałe 61 oceniono jako niskiego ryzyka.  

Badacze postanowili sprawdzić korelację między wiedzą a poczuciem żalu oraz stresem. Nawet w przypadku wyników oznaczających jako “wysokie ryzyko” poziom stresu jest niższy niż w przypadku osób, które odmówiły poznania swoich wyników. Wynika to z psychologicznych prawidłowości powstawania strachu.  

Wśród kobiet, które odmówiły poznania swoich PRS, powody obejmowały to, że były „zadowolone ze swojego życia teraz” lub „były już świadome ryzyka raka piersi” i że „test nie powie im, kiedy zachorują na raka piersi”. Inne powody to niemożność osobistego uczestniczenia w spotkaniu i obawa o to, jak poradzą sobie z ewentualnym wynikiem  znalezienia się w grupie dużego ryzyka emocjonalnie. 

W przyszłości wyniki badań mają stać się pomocne w profilaktyce oraz prewencji nowotworów.  

“Chcemy, aby lekarze mogli udzielić kobietom jasnych informacji zawartych w pomocy do podejmowania decyzji, wyjaśniających czym jest PRS i rodzaj dostępu kobiet do tych usług genetycznych. Nie chcemy, aby ludzie odrzucali informacje ze strachu lub nie byli w stanie podjąć świadomej decyzji, ponieważ mogą nie w pełni zrozumieć, jakie są dla nich konsekwencje.” – wyjaśnia główna autorka badania.  

Źródło: Genetics in Medicine, UNSW

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.