fbpx
Przejdź do treści

Tłusta dieta z dzieciństwa wpływa na męską płodność

tłusta dieta a płodność

Spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu przez chłopców może wpływać na jakość ich nasienia w wieku dorosłym – informuje portugalsko-chorwacki zespół badaczy na łamach „American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Porto i Uniwersytetu w Zagrzebiu prowadzili badania na trzech grupach samców myszy. Pierwsza grupa od momentu narodzin otrzymywała pokarm o wysokiej zawartości tłuszczu. Druga grupa podobnie, jednak po dwóch miesiącach sposób odżywiania zmieniono na zbilansowany. Trzecia grupa stanowiła grupę kontrolną i otrzymywała standardowe pożywienie

Metabolizm tłuszczów – jak o niego zadbać? 

Badacze ustalili, że spożywanie wysokotłuszczowych pokarmów na wczesnym etapie życia negatywnie wpływało na metabolizm tłuszczów, powodowało akumulację kwasów tłuszczowych i osłabiało działanie przeciwutleniaczy w jądrach gryzoni. Zmiany te nie ulegały korekcji po zmianie diety na zbilansowaną, co wskazywało na ich nieodwracalny charakter. 

„Zmiany te mogą wywoływać stan zapalny i zaburzenia metaboliczne powodujące trwałe obniżenie jakości nasienia. U myszy otrzymujących karmę o wysokiej zawartości tłuszczu występowała większa ilość plemników o nieprawidłowym kształcie” – zauważają autorzy. 

Epidemia otyłości 

Opublikowane badania wskazują, że zapobieganie otyłości w dzieciństwie jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia reprodukcyjnego przyszłych ojców oraz ich potomstwa. Już wcześniej było wiadomo, że mężczyźni z nadwagą lub otyłością mogą również cierpieć z powodu niskiego poziomu testosteronu i SHBG.  

To niezwykle cenne badanie, ponieważ światowe rozpowszechnienie otyłości w latach 1980-2008 prawie się podwoiło. Według szacunków w 2008 r. ponad 50% mężczyzn w Europejskim Regionie WHO miało nadwagę, a około 20% było otyłych. Otyłość może prowadzić do cukrzycy i chorób serca, a także problemów psychologicznych. Aby temu zaradzić, szeroko zaleca się różne zmiany stylu życia, aktywności i zabiegi. W krajach wysokorozwiniętych problem otyłości może być już wkrótce najważniejszą epidemią społeczną.

Źródło: publikacja American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism”.  (DOI: 10.1152/ajpendo.00235.2020) 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.