fbpx
Przejdź do treści

Nawrót raka piersi – czy wykryją go testy z krwi? Poznaj najnowsze osiągnięcie naukowców!

Nawrót raka piersi - czy dostępne będą testy z krwi, które ułatwią jego wykrycie?

Niestety w niektórych przypadkach nowotwory mają tendencję do nawrotów – dotyczy to również raka piersi. Badacze, starając się opracować jak najlepsze metody wykrywania choroby, stworzyli test z krwi, który pomaga wychwycić nawrót raka na niemal 11 miesięcy przed wystąpieniem jakichkolwiek innych objawów!

Opisywany tu test wynaleźli naukowcy z londyńskiego Institute of Cancer Research (Instytut Badań nad Rakiem) oraz Royal Marsden NHS Foundation Trust. W trakcie analiz związanych z badaniem jego skuteczności, testom poddało się ponad 100 kobiet mających za sobą leczenie raka piersi. Wyniki wykazały, iż DNA nowotworu udawało się wykryć średnio 10,7 miesiąca (przedział wynosił dokładnie 8.1-19.1 miesiąca) przed wystąpieniem nawrotu klinicznego – tj. jakichkolwiek symptomów oraz widocznych na skanach guzków.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy poddali analizie DNA pochodzące z komórek nowotworowych, którego źródłem były próbki pobrane przed leczeniem danej kobiety. Następnie zidentyfikowano mutacje umożliwiające odróżnienie DNA raka (konkretnie jest to ctDNA – ang. circulating tumor DNA) od wszelkich innych DNA krążących we krwi. Kolejnym krokiem było przeprowadzanie spersonalizowanych testów – indywidualnie dostosowano je do DNA każdego guza.

Łącznie obserwacjom poddano 144 kobiety po leczeniu raka piersi (połączono ze sobą kohorty z dwóch różnych badań). W ciągu trzech lat powrotu choroby doświadczyło 29 pacjentek. Zastosowany test pozwolił wykryć nawrót na wspomniane 10,7 miesiąca przed wystąpieniem objawów klinicznych aż u 23 z nich (88,4 proc.)!

Co istotne, badanie okazało się być skuteczne we wszystkich rodzajach nowotworów piersi. Jeśli zaś doszło do przerzutu wyłącznie na mózg, ctDNA rzadziej pomagało w jego wykryciu (1 z 6 pacjentek, co daje 17 proc.).

Nawrót raka piersi – skuteczne badanie tak bardzo potrzebne!

Jak mówi Nicholas Turner, profesor onkologii molekularnej z Institute of Cancer Research, który kierował badaniem: „Owe testy krwi pozwalają w sposób znacznie skuteczniejszy, niż robiliśmy to wcześniej, określić, którzy pacjenci narażeni są na ryzyko wznowienia choroby. Umożliwiają zidentyfikowanie najwcześniejszych oznak na prawie rok przed nawrotem klinicznym” – jego słowa cytuje independent.co.uk.

Pojawia się zatem nadzieja, że tak wczesne wykrycie sygnałów nowotworu może pozwolić nie tylko na skuteczniejsze leczenie, ale u niektórych kobiet wręcz na zapobieżenie powrotowi choroby. Potrzebne są jednak dalsze analizy i sprawdzenie, na ile owe testy rzeczywiście mogą nieść pomoc pacjentkom.

Jest to tym istotniejsze, iż rak piersi stanowi jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Niewątpliwie byłby to więc ważny krok wprzód. Tym bardziej, że prognozy – zwłaszcza dla Polski – nie są szczególnie optymistyczne: „W latach 2010-2014 śmiertelność raka piersi wynosiła w naszym kraju 14.43 na 100.000 osób. W roku 2019 ma zaś wynieść 15.21, co jest wzrostem o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego pomiaru” – pisaliśmy. Przeczytaj więcej >>KLIK<<

Źródła: independent.co.uk / medpagetoday.com/ JAMA Oncology

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".