fbpx
Przejdź do treści

Test obciążenia glukozą w ciąży. Opis badania, przygotowanie, wyniki

Test obciążenia glukozą wykonuje się w 24-28 tygodniu ciąży – fot. Canva

Obciążenie glukozą lub inaczej krzywa cukrowa to test diagnostyczny polegający na doustnym spożyciu roztworu, który zawiera 75g glukozy.Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wszystkie kobiety w ciąży powinny być diagnozowane w kierunku zaburzeń tolerancji glukozy.

Badanie tolerancji glukozy wykonuje się na początku ciąży w celu wstępnego określenia stężenia glukozy we krwi. Następne w 24-28 tygodniu ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą – 75g.  (ang. OGTT Oral Glucose Tolerance Test). 

Należy pamiętać, że u kobiet z grupy ryzyka badanie obciążenia glukozą zleca się do wykonania podczas pierwszej wizyty u ginekologa. 

Do grupy ryzyka zaliczamy czynniki takie jak: 

 • ciąża po 35 roku życia
 • w przeprowadzonym wywiadzie po przebytych porodach zwiększona masa ciała dziecka  > 4000g 
 • urodzenie noworodka z wadą rozwojową
 • w przeprowadzonym wywiadzie zgony wewnątrzmaciczne
 • nadciśnienie tętnicze matki 
 • nadwaga lub otyłość matki 
 • występująca w rodzinie cukrzyca typu II
 • cukrzyca ciążowa zdiagnozowana w poprzednich ciążach
 • zespół policystycznych jajników (PCOS)

Test obciążenia glukozą w ciąży – jak przebiega badanie?

Kilka dni przed przystąpieniem do badania stosujemy zbilansowaną dietę, nie ograniczamy w niej produktów – w szczególności węglowodanów. Test obciążenia glukozą wykonywany jest w godzinach porannych. Ostatni posiłek powinien być spożyty minimum 8 godzin przed badaniem. 

Test obciążenia glukozą odbywa się w trzech etapach:

 1. Krew pobierana jest przez nakłucie żyły – pacjentka musi być na czczo.
 2. Następnie po pierwszym pobraniu krwi, spożywany jest roztwór zawierający 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody (można dodać kilka kropli cytryny dla poprawy smaku, nie wpływa to na wynik badania). Po wypiciu płynu z glukozą musi upłynąć 60 minut, aby móc wykonać drugie pobranie krwi.
 3. Po wykonaniu drugiego pobrania, pacjentka czeka kolejne 60 minut i wykonywane jest ostatnie – trzecie pobranie krwi. Na tym badanie się kończy.

Należy pamiętać, że podczas dwugodzinnego procesu badania pacjentka nie powinna wykonywać żadnych czynności obciążających. Powinna przebywać w miejscu, w którym odbywa się test obciążenia glukozą. W czasie trwania badania nie pije, ani nie spożywa innych produktów. 

W zależności od miejsca wykonywania testu, glukozę otrzymuje się w placówce, gdzie wliczona jest w koszt badania. Można również zakupić ją we własnym zakresie w dowolnej aptece.  

Normy badania

Jakie są normy otrzymanych wyników dla kobiet w ciąży?

 1. Prawidłowa glikemia na czczo: < 92 mg/dl ( < 5,1 mmol/l)
 2. Prawidłowa glikemia po 1 godzinie: < 180 mg/dl ( < 10,0 mmol/l)
 3. Prawidłowa glikemia po 2 godzinie: < 153 mg/dl ( < 8,5 mmol/l)

Wyniki, które przewyższają wyznaczoną normę oznaczają dla kobiet w ciąży cukrzycę. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z diabetologiem oraz lekarzem prowadzącym ciążę. 

Pamiętajmy, że nieleczona cukrzyca stanowi zagrożenie dla płodu oraz matki. Niewłaściwie kontrolowana może prowadzić między innymi do makrosomii (nadmiernej wielkości bądź masy płodu) lub zespołu zaburzeń oddychania spowodowanych niedojrzałością płuc. Może również przyczyniać się do ostrzejszego przebiegu żółtaczki noworodkowej. 

Nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych, zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej.  Prawidłowość tych czynników zależy od nas. Zdrowie maluszka oraz jego mamy jest najważniejsze!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.