fbpx
Przejdź do treści

Fałszywie dodatni test ciążowy. Co jest jego przyczyną?

wynik testu ciążowego
fot. 123RF

Testy ciążowe dostępne są we wszystkich aptekach i większości drogerii. Zapewniają 99 proc. skuteczności. Istnieją jednak okoliczności, w których może pojawić się wynik fałszywie dodatni.  

Emocje, gdy na teście pojawia się wynik pozytywny są nie do opisania. Są jednak przypadki, gdy wynik testu może być zakłamany.  

Poznaj mechanikę testu 

Najważniejszym na początek zadaniem jest dokładne zaznajomienie się z ulotką, dołączoną do testu. Dostępne w sprzedaży zestawy służą do badania moczu. Jak test ciążowy odczytuje twój mocz? Bada on hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, który jest hormonem wytwarzanym w ciąży i jest widoczny już w pierwszej nieudanej miesiączce.   

Jak czytać test ciążowy? Ważne jest, aby wiedzieć, jak poprawnie odczytać test ciążowy, ponieważ dokładne instrukcje mogą się różnić w zależności od używanej marki. Niedokładne użycie zestawu może również stworzyć fałszywie pozytywny lub negatywny scenariusz. To właśnie błędom ludzkim przypisuje się większość przypadków, gdy mamy wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemy. 

Testy ciążowe, nawet te w sklepie spożywczym, są niewiarygodnie dokładne, mniej więcej takie same jak badanie moczu, które zrobisz w gabinecie lekarskim, około 99% – mówi dr Nicole Williams, ginekolog/położnik i założycielka The Gynecology Institute z Chicago.  

Sprawdź swoje otoczenie

Warto powtórzyć test z różnymi markami zestawów ciążowych, aby upewnić się, że test jest trwale pozytywny. Innym przypadkiem jest ciąża biochemiczna, znana również jako ciąża chemiczna, która może również potencjalnie wypaczyć wyniki testu ciążowego. Jest to bardzo wczesna, nierozpoznana ciąża, która już zaczęła się pogarszać. Zarodek zostanie usunięty, chociaż wynik pierwszego testu mógł być pozytywny. Wiemy również, że niektóre schorzenia, takie jak przewlekła choroba nerek, nieprawidłowości przysadki, a nawet niektóre formy raka, mogą prowadzić do wzrostu poziomu hCG i prowadzić do fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego.  

Podobne działanie mają niektóre leki, takie jak te stosowane w technologii wspomaganego rozrodu, a nawet niektóre leki przeciwdepresyjne, mogą powodować fałszywie dodatni odczyt, mówi dr Williams. Dotyczy to w szczególności leków zawierających hCG, hormon wykrywany przez testy ciążowe. Innym przypadkiem jest praca ze zwierzętami. Jeśli pracujesz jako weterynarz lub w pobliżu zwierząt gospodarskich, możesz rozwinąć pewne przeciwciało, które wygląda jak ciąża w badaniach krwi. Te przeciwciała nie będą jednak widoczne na standardowym badaniu moczu.  

Testy ciążowe dostępne w sprzedaży są bardzo dokładne, chociaż jak wspomniano pomyłki się zdarzają. Warto więc po dwóch dodatnich testach udać się do lekarza celem potwierdzenia ciąży oraz wykonania badań i wydania indywidualnych zaleceń.  

Źródło: https://www.romper.com/ 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.