fbpx
Przejdź do treści

Te probiotyki uleczą pochwę skuteczniej

probiotyki

Według badania opublikowanego ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS Pathogens przez Jo-Ann Passmore z Uniwersytetu w Kapsztadzie i współpracowników, szczepy bakterii Lactobacillus pochwy w dużej mierze działają lepiej niż szczepy stosowane obecnie w probiotykach dla zdrowia pochwy.  

Gatunki Lactobacillus w dolnych drogach rozrodczych zdrowych kobiet obniżają pH pochwy i chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ale kobiety często cierpią na bakteryjne zapalenie pochwy – zakłócenie optymalnej mikroflory narządów płciowych zdominowanej przez Lactobacillus – co skutkuje wyższym pH pochwy, a także upławami i stanami zapalnymi. Bakteryjne zapalenie pochwy wiąże się z niepożądanymi wynikami ciąży i wyższym ryzykiem infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym HIV.  

Antybiotyki nieskuteczne? 

Chociaż antybiotyki są standardem w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, większość przypadków powraca w ciągu sześciu miesięcy. Badacze postanowili więc “wynaleźć” skuteczniejszy probiotyk. W nowym badaniu naukowcy porównali 57 szczepów Lactobacillus pochwy młodych afrykańskich kobiet ze szczepami z komercyjnych produktów probiotycznych dla zdrowia pochwy. Przeanalizowali ich wzrost przy różnych wartościach pH, zdolność do obniżania pH i wytwarzania produktów przeciwdrobnoustrojowych, hamowanie patogenów i podatność na antybiotyki.  

Okazało się, że kilka naturalnych szczepów bakterii pochwy wykazywało lepsze profile probiotyczne niż szczepy komercyjne. Co więcej, sekwencjonowanie całego genomu pięciu najlepiej działających szczepów pochwy wykazało, że prawdopodobnie byłyby one bezpieczne i nie stwarzały ryzyka oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Według autorów szersza gama dobrze scharakteryzowanych probiotyków zawierających Lactobacillus może poprawić wyniki leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy i zmniejszyć ryzyko niekorzystnych wyników ciąży i infekcji przenoszonych drogą płciową.

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.