fbpx
Przejdź do treści

Te 9 badań powinien wykonywać każdy mężczyzna

męskie badania
fot. 123rf.com

Mężczyźni częściej unikają lekarza niż kobiety. Tak mówią statystyki i ma to potwierdzenie w kulturze. Wielu mężczyzn chce jednak lepiej kontrolować i dbać o swoje ciało. Jakie badania powinni wykonywać regularnie?  

„Wielu mężczyzn jest zagubionych przez lata między pediatrą a pierwszymi problemami zdrowotnymi w wieku 50 lat” – mówi Leslie Schlachter, dyrektor Programu Zdrowia Mężczyzn Mount Sinai. Kontrole profilaktyczne są rzadkością, a nie powinno być. Spradziliśmy jakie badania należy wykonać by zadbać o swoje zdrowie.    

Każdego roku: 

1. Kontrola poziomu cukru we krwi 

Coroczne sprawdzanie poziomu glukozy jest konieczne dla mężczyzn, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej choroby serca. Cukrzyca, przewlekła choroba charakteryzująca się wysokim poziomem cukru we krwi, znacznie zwiększa ryzyko chorób serca i innych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek i zaburzenia erekcji z powodu uszkodzenia nerwów.  

2. Kontrola skóry 

Mężczyźni z rodzinną historią raka skóry lub którzy mieli znaczne oparzenia słoneczne, gdy byli młodsi, są narażeni na wysokie ryzyko raka skóry i powinni regularnie poddawać się badaniom  

3. Test PSA 

Jeden na siedmiu mężczyzn zachoruje na raka prostaty. Test antygenu specyficznego dla prostaty lub test poziomu PSA we krwi wraz z cyfrowymi badaniami przez odbyt (DRE) są najlepszym sposobem na wykrycie raka prostaty.  

 Co 3 lata: 

4. Kolonoskopia 

Kolonoskopia jest zalecana w wieku powyżej 50 lat, ponieważ wtedy wzrasta ryzyko raka okrężnicy. Inne czynniki ryzyka obejmują historię choroby zapalnej jelit lub dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce. 

5. Ciśnienie krwi i kontrola cholesterolu 

Wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną udaru u mężczyzn i jest bardzo poważne, jeśli nie jest leczone. Wysoki poziom cholesterolu może również prowadzić do poważnych problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca lub udar.   

Mężczyźni w wieku 20 lat i starsi powinni sprawdzać poziom cholesterolu co trzy do pięciu lat, a następnie co roku po 50. roku życia. 

Kiedy tylko będzie taka możliwość:

 6. Echokardiogram 

Wiele śmiertelnych czynników ryzyka sercowego jest wykrywanych za pomocą prostych testów cholesterolu i monitorowania ciśnienia krwi, a także kontroli wagi.  

7. Test enzymatyczny wątroby 

Badanie enzymów wątrobowych powinno również stać się to rutyną. Stężenie może stać się wysokie z powodu lekarstw, spożywania alkoholu, zaburzeń zapalnych, zaburzeń tarczycy, otyłości i niektórych toksyczności. 

8. Test TSH 

Twoja tarczyca pomaga każdej komórce w twoim ciele, uwalniając hormony regulujące metabolizm. Wszelkie zmiany w wytwarzanych hormonach mogą wpływać na życie mężczyzny i powodować przyrost masy ciała, letarg, wyczerpanie lub zmęczenie. Lekarz może wykonać badanie krwi zwane testem hormonu tyreotropowego (TSH), aby sprawdzić czynność tarczycy.  

9. Badania przesiewowe płuc 

Rak płuc jest najłatwiejszym do uniknięcia ze wszystkich nowotworów. Dziewięćdziesiąt procent czasu występuje u osób palących. Reszta to zazwyczaj ludzie z genetyczną predyspozycją do jej rozwoju lub osoby, które były narażone na bierne palenie lub żrące chemikalia. 

Źródło: https://www.healthline.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.