fbpx
Przejdź do treści

Szwecja: bezpłatne in vitro dla samotnych kobiet

Wraz z początkiem kwietnia wszystkie samotne kobiety mieszkające w Szwecji uzyskają prawo do trzech refundowanych przez państwo prób in vitro. Tak zdecydował szwedzki parlament. Decyzja zapadła miażdżącą przewagą głosów. Pary jednopłciowe miały to prawo już od dawna.

Kobiety mieszkające w Szwecji od przyszłego miesiąca będą miały prawo do ubiegania się o sfinansowanie przez państwo leczenia niepłodności, dzięki czemu będą mogły stać się samotnymi rodzicami. Inicjatywa cieszyła się dużym poparciem wśród niemal wszystkich polityków. Poparło ją 218 parlamentarzystów, przeciw było jedynie 40, a 13 wstrzymało się od głosu. Decyzja ta oznacza, że samotne kobiety będą miały takie samo prawo do trzech bezpłatnych podejść do in vitro w szpitalach publicznych, jak pary homo- i heteroseksualne. -To jeden z kilku ważnych kroków w kierunku nowoczesnej polityki rodzinnej – tak wynik parlamentarnego głosowania skomentowała Anna Kinberg Batra, liderka największej szwedzkiej centroprawicowej partii opozycyjnej. W Szwecji prywatnie leczenie niepłodności metodą in vitro kosztuje ok. 30 tys. koron w jednym cyklu. W ostatnich latach ze względu na wysokie koszty procedury wiele Szwedek wyjechało za granicę szukając tańszych placówek.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Magda Dubrawska

Źródło: The Local

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.