Przejdź do treści

Sztuką przeciw aborcji – ta rzeźba wywołała prawdziwą burzę

Nie tylko w naszym kraju toczy się dyskusja na temat aborcji – kiedy zaczyna się życie, czy kobiety mają prawo do decydowania o swoim losie. Rzeźba stworzona przez Dubian’a Monsalve jest jego głosem w Kolumbijskiej rozmowie na ten temat.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Trudna sztuka

Dzieło powstało w 2012 roku, niedaleko miasta Santo Domingo. Nosi nazwę „Pregnant Mountain” – w wolnym tłumaczeniu „Góra w ciąży”. Rzeźba zdobyła sławę dzięki Internetowi i pozwoliła na szeroka skalę dowiedzieć się: co autor miał na myśli.

Artysta, jako chrześcijanin, chce przekazać światu, że dla niego „życie jest ważne od poczęcia, aż do końca”. W jego odczuciu bardzo trudno jest być wierzącym artystą: – Nie lękajcie się (…) To jest coś, czego nauczył nas Jezus, że nie możemy milczeć. Cieszyło mnie robienie tego dzieła, bowiem obejmuje uniwersalny przekaz o życiu, aby chronić je od początku do końca i, że nie warto poddawać się tylko z powodu światowych uprzedzeń i krytyki – przytacza słowa Monsalves’a „Lifesitenews”.

Jak jest?

Sztuka przeciw aborcji - Pregnant Mountain

Jest to niezwykle ciekawy głos, biorąc pod uwagę Kolumbijskie prawo. Dopuszcza ono aborcję, jeśli do ciąży doszło w wyniku gwałtu, jeśli płód jest na tyle uszkodzony, że po urodzeniu dziecko nie będzie mogło przetrwać, lub jeśli ciąża zagraża zdrowiu matki – zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Niektóre źródła mówią, że szczególnie ostatnia przesłanka, jest za szeroko rozumiana i wykorzystywana przez kobiety, jako argument uzasadniający aborcję.

Jest to dla Kolumbii niezwykle emocjonująca dyskusja, bowiem złagodzone prawo istnieje tam od 2006 roku. Wcześniej aborcja była zakazana całkowicie.

Wielkie emocje

Jednak, jako że rzeźba zyskała sławę na całym świecie, odzew pojawił się z wielu stron. Internauci komentują ją w bardzo zróżnicowany sposób. Jedni piszą bardzo mocno: „Ten młody chrześcijański ekstremista używa śmierci dziecka, jako pretekst do uzasadnienia swojej rzeźby. Żałosne…”. Dla innych jest to przede wszystkim metafora „Matki Natury”. Pozostali zastanawiają się: „co sobie pomyślą ludzie za milion lat?”.

Głos w dyskusji o rzeźbie. Fot. Screen Facebook Arteide

Matka Natura Fot. Facebook Screen Arteide

Głos w dyskusji na temat rzeźby Fot. Screen FAcebook Arteide

Zarówno sam pomysł dzieła, jak i cała dyskusja tocząca się wokół niego, są niezwykle gorące. Pokazują, że nie tylko u nas temat przerywania ciąży wzbudza ogromne emocje. Z jednej strony, dla wielu obserwatorów, „Pregnant Mountain” jest przekroczeniem pewnych granic. Z drugiej, sztuka przecież od wieków była genialnym nośnikiem idei – niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzamy, czy nie. Ciekawe, jakie byłyby reakcje, gdyby to u nas powstało takie dzieło?

Źródło: Facebook Arteide / Lifesitenews

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

10 filmów o niepłodności. Musisz je zobaczyć!

Filmy o niepłodności
fot. Fotolia

Staranie się o dziecko to trudna droga. W Stanach dotyczy to 12% par (u nas 15 %). Kino nie omija tego tematu (chociaż w Polsce filmy o tej tematyce pojawiają się incydentalnie) i w bardzo różny sposób pokazuje rzeczywistość. Oto nasz wybór, a ponieważ filmy mają działanie terapeutyczne, więc zachęcamy do oglądania.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

  1. ŻYCIE PRYWATNE – reż. Tamara Jenkins

Paul Giamatti i Kathryn Kahn grają parę po czterdziestce, starającą się o dziecko. Reżyserka Tamara Jenkins nie oszczędza widzów – pierwsza scena łóżkowa, bynajmniej sceną łóżkową nie jest – mąż robi żonie zastrzyki hormonalne.

Kolejna nieudana próba, kolejna nieudana adopcja i rodzina, której mimo chęci, pieniędzy i silnej woli, nie udaje się powiększyć. Prawdziwe, z dystansem i sarkastycznym humorem – świetne kino.

  1. SŁUŻĄCE reż. Tate Taylor

Chociaż głównym tematem tego filmu jest rasizm na południu Stanów , to wątek kobiety nie mogącej donosić ciąży dużo mówi o sytuacji kobiet, nie tylko Afroamerykanek.

Czy mimo tego, że nie ma się dziecka możliwy jest związek, możliwe jest myślenie o sobie jako o pełnowartościowej kobiecie? Ponadczasowe pytania, temat ciągle aktualny.

Zobacz też: Książki o in vitro. Poznaj listę najważniejszych pozycji

  1. MAMA DO WYNAJĘCIA – reż. Michael McCullers

Zapracowana bizneswoman (Tina Fey) zatrudnia szaloną młodą kobietę, która ma urodzić jej dziecko. Pewnego dnia surogatka staje przed drzwiami przyszłej samotnej matki, bo nie ma gdzie mieszkać.

I zaczynają się schody. Czy akcja się uda? Nie wiadomo, kobiety zdecydowanie mają odmienne charaktery i nie bardzo potrafią się porozumieć.

  1. MAYBE BABY – reż. Ben Elton, Hugh Laurie

Wydawałoby się, że młoda, londyńska para (Joely Richardson i Hugh Laurie) ma wszystko – karierę, pieniądze i urodę. Jedyne, czego pragną to dziecko i chociaż lekarze nie widzą zdrowotnych problemów,

Lucy nie może zajść w ciążę i para decyduje się na in vitro. I  jak to w życiu, problem stanie się prawdziwym  testem ich miłości i trwałości relacji.

Zobacz też: Michelle Obama o poronieniu, in vitro i niepłodności. Poruszające wyznanie pierwszej damy

  1. LUDZKIE DZIECI – reż. Alfonso Cuaron

Rok 2027. Niepłodność staje się prawdziwym problemem, bo kobiety w tej (niedalekiej) przyszłości nie mogą mieć dzieci.

Były aktywista dostaje specjalną misję, aby przetransportować jedyną ciężarną kobietę do ukrytego miejsca nad morzem.

  1. VEGAS BABY reż. Amanda Michel

Reżyserka Amanda Micheli, laureatka Oscara, zdecydowała się nakręcić film, aby wesprzeć pary starające się o dziecko i edukować społeczeństwo w tym temacie.

To bardzo emocjonujący portret par, które nie mogą mieć dziecka. Nie stać ich na kosztowne zabiegi, w związku z tym decydują się wziąć udział w konkursie, ponieważ zwycięzcy dostają bezpłatne in vitro.

Zobacz też: „Opowieść podręcznej”. Historia o niepłodnych ludziach, którym grozi wyginięcie. Czy nas też to czeka?

  1. ARIZONA JUNIOR – reż. Joel Coen

Przestępca i policjantka biorą ślub, po pewnym czasie okazuje się, że nie mogą mieć dzieci.

Nie mogą adoptować, ze względu na przeszłość głównego bohatera, więc decydują się na porwanie – ofiarą pada jedno z pięcioraczków miejscowego potentata meblowego… Nicolas Cage i Holly Hunter w rolach zakochanej, zdesperowanej pary.

  1. PRZYJACIELE Z UNIWERKU – reż. Francesca Delbanco

Niezły serial o grupie przyjaciół, którzy razem studiowali – z ważnym tematem w tle.

Jedna z par decyduje się na in vitro i ta walka o dziecko pokazana jest bardzo prawdziwie  – najprawdopodobniej dlatego, że reżyserka przeszła przez taki sam proces.

  1. JUNO reż. Jason Reitman

Nastolatka w ciąży i desperacko pragnąca dziecka para? Chyba już to widzieliśmy. Jednak ten film, pewnie dzięki głównej bohaterce (Ellen Page) i świetnemu scenariuszowi porusza bardzo – przyszły tata zbyt przywiązuje się do matki swojego przyszłego dziecka – małżeństwo i adopcja są w niebezpieczeństwie.

  1. ODLOT – reż. Pete Docter, Bob Peterson

W tym podsumowaniu nie może zabraknąć filmu animowanego, a rewelacyjna produkcja Pixara „Odlot” porusza ten temat. Historia miłości bezdzietnej pary Carla i Ellie to dowód na to, że życie samo w sobie potrafi być piękne, jeśli tylko docenia się chwile.

Tu kupisz e-wersję magazynu Chcemy Być Rodzicami