fbpx
Przejdź do treści

Sztuczna inteligencja wykryje raka piersi? Są nowe badania

wzrost zachorowań na raka piersi u młodych
Fot. 123rf

Naukowcy z Case Western Reserve University wykorzystali sztuczną inteligencję (AI) do zidentyfikowania nowych biomarkerów raka piersi, które mogą przewidzieć, czy rak powróci po leczeniu. Chorobę można zidentyfikować na podstawie rutynowo pobranych próbek z biopsji tkanek we wczesnym stadium raka piersi i nie będzie wymagany do tego drogi sprzęt. 

Kluczem do tego wstępnego określenia jest kolagen, powszechne białko występujące w całym ciele, w tym w tkance piersi. Już wcześniejsze badania sugerowały, że sieć kolagenowa lub układ włókien ma silny związek z agresywnością raka piersi. Ale dopiero praca naukowców z Case Western Reserve ostatecznie wykazała kluczową rolę kolagenu.

Naukowcy, wykorzystując technologię uczenia maszynowego do analizy zestawu danych zdigitalizowanych próbek tkanek od pacjentów z rakiem piersi, byli w stanie udowodnić, że dobrze uporządkowany układ kolagenu jest kluczowym biomarkerem prognostycznym dla agresywnego guza i prawdopodobnego nawrotu. I odwrotnie, wykazali, że nieuporządkowana lub zepsuta infrastruktura kolagenowa utrudnia “wędrowanie” nowotworu. 

Odkrycia za pomocą cyfrowych obrazów preparatów tkankowych, co sugeruje, że ta metoda może stać się częścią rutyny patologa przy wykonywaniu badań na raka piersi. Obecne metody badania struktury kolagenu wymagają drogiego i mniej popularnego w wielu ośrodkach mikroskopu elektronowego. 

Szansa na diagnostykę dla biedniejszych szpitali 

Prace obliczeniowe zostały wykonane w 2020 r. w oparciu o zestaw danych rutynowych próbek tkanek. Sam rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych, przy czym około 80% tych nowotworów to ER+, a 64% we wczesnym stadium. Dzięki najnowszym odkryciom być może już wkrótce rozpowszechni się ta opcja badań na raka piersi, szczególnie w placówkach opieki zdrowotnej, których nie stać na nowoczesny sprzęt diagnostyczny jak mikroskopy elektronowe.  

To nie pierwszy raz, gdy Amerykanie zaangażowali SI do badań. Niektóre z najnowszych prac laboratorium, we współpracy z New York University i Yale University, wykorzystywały sztuczną inteligencję do przewidywania, którzy pacjenci z rakiem płuc odnieśliby korzyści z chemioterapii adiuwantowej na podstawie obrazów preparatów tkankowych. To nowatorskie badanie zostało uznane przez magazyn Prevention za jeden z 10 najważniejszych przełomowych odkryć medycznych w 2018 roku. 

Źródło: Uniwersytet Case Western Reserve

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.