fbpx
Przejdź do treści

Skandal w szpitalu w Skwierzynie. Zamiast zbiorowego pochówku płodów – utylizacja? Sprawę bada prokuratura

szpital w Skwierzynie utylizował płody
Sprawę bada Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu – fot. Fotolia

Do gorzowskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo ma wyjaśnić, czy szpital w Skwierzynie utylizował płody z poronień zamiast przekazywać je do zbiorowego pochówku. Proceder miał trwać od co najmniej dwóch lat.

Zgodnie z przepisami panującymi w Polsce, każdy rodzic ma prawo do pochówku płodu, bez względu na to, czy poronienie nastąpiło przed czy po 22 tygodniu ciąży. Rodzice mogą również wystąpić do ZUS z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy. Do otrzymania świadczenia oraz organizacji pogrzebu dziecka zmarłego we wczesnym etapie ciąży potrzebne jest zaświadczenie lekarskie – karta martwego urodzenia. Dokument jest następnie przekazywany przez szpital do urzędu stanu cywilnego, który wystawia akt urodzenia z odpowiednią adnotacją.

Rodzice mogą również pozostawić płód w szpitalu, który powinien zorganizować pochówek zbiorowy. Powinien, ale jak pokazuje pokazuje ta historia, nie zawsze tak się dzieje. Fakt24 donosi o szokującej sprawie ze szpitala w Skwierzynie, który od ponad dwóch lat nie organizował zbiorowego pogrzebu płodów. Czy tak rzeczywiście było? Wyjaśni to Rejonowa Prokuratura w Gorzowie Wielkopolskim.

Szpital w Skwierzynie utylizował płody?

Jak podaje Fakt24, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Adrian Hewusz – właściciel zakładu pogrzebowego Caleum, który miał umowę z miejscowym szpitalem na prowadzenie prosektorium. Jego zdaniem szpital w Skwierzynie przez ponad dwa lata gromadził płody i nie zorganizował pochówku. Wyjaśnia, że część płodów nadal znajduje się w jego zakładzie. Warunki, w jakich są trzymane, urągają ludzkiej godności. Niektóre z nich zawinięte są w papierowe ręczniki, inne są przechowywane w małych plastikowych pojemnikach, w których wydał je szpital. Właściciel zakładu pogrzebowego twierdzi również, że skwierzyński szpital zamiast grzebać ludzkie płody, nakazywał je utylizować.

Jak poinformował prokurator Andrzej Bogacz z Prokuratory Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim, śledztwo zostało wszczęte z artykułu 262 Kodeksu Karnego mówiącego m.in. o znieważeniu ludzkich zwłok. Za tego typu przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolnośclu lub jej pozbawienia do dwóch lat. Sprawę bada Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu.

Źródło: Fakt24, TVP Info

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.