fbpx
Przejdź do treści

Szczęście a seks – czy są ze sobą powiązane?

szczęście a seks
fot. 123rf.com

Niektórzy twierdzą, że szczęście uwarunkowane jest genetycznie, z kolei inni sądzą, że opiera się na stanie umysłu. A może szczęście związane jest z aktywnością fizyczną? Grupa naukowców przeprowadziła badanie, które rozwiewa wiele wątpliwości.

Szczęście a seks

Wyniki najnowszego badania, w którym wzięło udział 665 mężczyzn i 482 kobiety w wieku od 15 do 60 lat, miało na celu sprawdzenie, czy szczęście – choć w pewnym stopniu – uzależnione jest od aktywności seksualnej. Respondenci spośród 15 słów, przykładowo: miłość, satysfakcja, bogactwo, seks, musieli wybrać pięć, które najbardziej kojarzyły im się ze szczęściem.  

Co się okazało? Po pierwsze, autorzy badania zauważyli istotną różnicę pomiędzy odpowiedziami udzielonymi przez kobiety i mężczyzn. Mężczyznom szczęście zdecydowanie częściej kojarzyło się z seksem niż płci przeciwnej. Ponadto naukowcy ustalili, że 173 respondentów (15 proc.) kojarzyło słowo szczęście konkretnie ze słowem seks.

Wyniki wcześniejszych badań

Wcześniejsze badania dowodzą, że seks jest pozytywnie skorelowany ze szczęściem. Jedna z analiz przeprowadzonych na Uniwersytecie Indiana wykazała, że ludzie byli szczęśliwsi i zgłaszali większy sens życia w dni, w których uprawiali seks. Inne badanie ujawnia, że zbliżenie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a pary, które uprawiają seks co tydzień, są najszczęśliwsze.

Co jednak może wyjaśnić stosunkowo dużą różnicę między odpowiedziami udzielonymi przez mężczyzn i kobiety, którą zaobserwowano w najnowszym badaniu? Dlaczego panowie częściej kojarzą ze sobą te dwa słowa? 

Dwa światy? Mężczyznami vs. kobiety

Jedno z badań sugeruje, że kobiety rzadziej osiągają orgazm podczas seksu. Badacze prześledzili 24 tys. kobiet w wieku studenckim i odkryli, że zaledwie 40 proc. z nich osiągało orgazm podczas zbliżenia, z kolei mężczyzn było aż 80 proc. Ponadto „przypadkowy” seks, który uprawiają kobiety, negatywnie wpływa na ich – stereotypowo określając – reputację. Co ciekawe, w przypadku mężczyzn można pokusić się o stwierdzenie, że jest wręcz odwrotnie.

Według brytyjskiego Office of National Statistics, dogłębna analiza prostytucji wykazała, że ​​większość prostytutek w Wielkiej Brytanii to kobiety (58 proc.) Ponadto z internetowych stron dla dorosłych o wiele chętniej korzystają panowie (około 70 proc.). Być może wymienione tu zjawiska wpływają właśnie na to, że mężczyźni częściej łączą seks ze szczęściem? Na pewno stoi za tym wiele czynników zarówno z obszaru społecznego, kulturowego, biologicznego, emocjonalnego, jak i indywidualnych doświadczeń. Ciekawe zatem, jakie byłyby wyniki takiego badania, gdyby przeprowadzono je w Polsce?

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.