fbpx
Przejdź do treści

Szczepionka na COVID-19 – czy kobieta w ciąży będzie mogła się zaszczepić?

szczepionka na COVID-19
fot. 123rf.com

Szczepionka na COVID-19 to jeden z kluczowych tematów ostatnich tygodni. Nic dziwnego – dzięki niej może w końcu uda nam się zakończyć pandemię! Pojawia się jednak wiele znaków zapytania w tej kwestii, w tym także to, czy będą mogły szczepić się ciężarne. Co na to specjaliści?

Na stronie ACOG (ang. American College of Obstetricians and Gynecologists), czyli Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów, opublikowano kluczowe informacje na ten temat, a także odpowiednie rekomendacje. Wydaje się, że najważniejsza z nich brzmi:

ACOG zaleca, aby szczepionek na COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień w oparciu o grupy priorytetowe zalecane przez ACIP [red. Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych].

Podobne rekomendacje pojawiły się także w odniesieniu kobiet będących w okresie laktacji – jeśli spełniają kryteria, szczepionka przeciw COVID-19 powinna być im oferowana.

Szczepionka na COVID-19 – znaki zapytania

Co jednak ważne, wymienione przez ACOG szczepionki nie były testowane na kobietach ciężarnych. Jednak, jak czytamy: „W oparciu o mechanizm działania tych szczepionek oraz wykazane bezpieczeństwo i skuteczność w badaniach klinicznych fazy II i III oczekuje się, że profil bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki dla kobiet w ciąży będzie podobny do obserwowanego u osób niebędących w ciąży. Niemniej jednak nie ma danych specyficznych dla szczepionki mRNA, które dotyczą bezpieczeństwa stosowania ich u kobiet w ciąży lub w okresie laktacji, a potencjalne ryzyko dla osoby w ciąży i płodu jest nieznane”.

Mowa o dwóch szczepionkach:

  • Pfizer-BioNtech mRNA (BNT162b2): skierowany do osób od 16. roku życia. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach (21 dni odstępu).
  • Moderna mRNA-1273: skierowany do osób od 18. roku życia. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach (28 dni odstępu).

Należy wiedzieć, że szczepionki mRNA nie zawierają w sobie żywych wirusów. Nie ma w nich także adiuwantów, czyli składników, które mają na celu wzmocnienie działania szczepionki. Co ważne, tego typu szczepionki nie dostają się do jądra komórkowego i nie zmieniają ludzkiego DNA. „W rezultacie szczepionki mRNA nie mogą powodować żadnych zmian genetycznych” – czytamy.

Ważne decyzje przed nami!

Jeden z punktów ACOG brzmi: „Pacjentki w ciąży, które odmawiają szczepienia, powinny otrzymać wsparcie w swojej decyzji. Niezależnie od decyzji o przyjęciu lub nieprzyjęciu szczepionki, rozmowy te są okazją do przypomnienia pacjentkom o znaczeniu innych środków zapobiegawczych, takich jak mycie rąk, dystans fizyczny i noszenie maski”.

Należy też pamiętać, że każda pacjentka powinna mieć dostęp do rzetelnych danych na temat szczepień, a lekarz powinien udzielić jej informacji zgodnych z najnowszą wiedzą. To właśnie z lekarzem lub całym zespołem opiekującym się ciężarną powinna ona podjąć decyzję, czy będzie się szczepić. ACOS zaleca, „aby kobiety w ciąży miały swobodę podejmowania własnych decyzji”.

Specjaliści ACOG podkreślają, że prace nad szczepionką odbyły się szybko, dlatego też konieczne będą dalsze obserwacje, w tym dotyczące stosowania jej w określonych grupach populacyjnych. Wymienione wyżej dane bazują na informacjach z 21 grudnia 2020.

Dodatkowe informacje – warto wiedzieć:

  • Masz alergię na pleśń, trawy lub środki chemiczne? Możesz spokojnie przyjąć szczepionkę przeciw COVID – tak wskazują badania kliniczne.
  • Jeśli należysz do grupy ozdrowieńców, szczepionka na COVID-19 będzie wykazywała u Ciebie taki sam stopień skuteczności, jak u osób, które nie chorowały. Ozdrowieńców objęły badania III fazy testów klinicznych. Co jednak ważne, jeżeli właśnie wychodzisz z choroby, przed szczepieniem muszą w pełni ustąpić u Ciebie wszelkie objawy.
  • Jesteś chwilę przed porodem, a wykryto u Ciebie zakażenie lub masz podejrzenie COVID-19? Spokojnie, nie musisz zostać po porodzie odizolowana od dziecka! Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: KLIK.

Źródła: ACOG / Focus.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".