Czy kobiety w ciąży mogą bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19? Co ze starającymi się o dziecko – czy leczenie niepłodności koliduje ze szczepieniami na tę chorobę? Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) wydało rekomendacje.
PTMRiE wydało dotychczas kilka rekomendacji w sprawie pandemii koronawirusa. O najważniejszych z nich przeczytasz TUTAJ i TUTAJ. Obie były dość uspokajające (dotychczas nie udowodniono negatywnego wpływu zakażenia na ciążę) oraz ostrożne (nie wykonano jeszcze wystarczającej ilości badań, aby wysnuć obiektywne wnioski).
Szczepienie przeciw COVID-19 a leczenie niepłodności
W stanowisku PTMRiE w sprawie szczepień na Covid-19 kobiet w ciąży oraz przygotowujących się lub w trakcie leczenia niepłodności z dnia 16 stycznia 2021 roku czytamy:
W chwili obecnej brak jest informacji na temat możliwego wpływu szczepienia przeciwko COVID-19 na komórki jajowe, plemniki, implantację zarodka i wczesne etapy ciąży.
Z powyższych względów wydaje się rozsądne, aby odłożyć rozpoczęcie leczenia niepłodności metodami medycznie wspomaganego rozrodu (ART, a w tym: pobranie nasienia, stymulację jajników, transfer zarodków) na co najmniej kilka dni po podaniu drugiej dawki szczepienia, tak aby dać czas na ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał.
Można rozważyć również bardziej ostrożne podejście, tj. przełożyć rozpoczęcie leczenia ART o okres od 14 dni do 2 miesięcy.
Szczepienie na COVID-19 a ciąża
Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić? Tu również odpowiedź nie jest jednoznaczna. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów „zaleca, aby szczepionek na COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień w oparciu o grupy priorytetowe […]”. Pisaliśmy o tym niedawno TUTAJ.
Stanowisko PTMRiE mówi:
„Bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży nie zostało dotychczas ocenione. Decyzja o zastosowaniu szczepionki u ciężarnej powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, po rozważeniu indywidualnych korzyści i ryzyka”.
Rekomendacja PTMRiE oparta jest o stanowisko Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE), pełną treść znajdziesz TUTAJ (COVID-19 vaccination and assisted reproduction)
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!