fbpx
Przejdź do treści

Szczepienie przeciw COVID-19 a leczenie niepłodności i ciąża – stanowisko PTMRiE

szczepionki szczepionka covid covid-19 koronawirus pandemia zdrowie szczepionka przeciw COVID-19
fot. 123rf.com

Czy kobiety w ciąży mogą bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19? Co ze starającymi się o dziecko – czy leczenie niepłodności koliduje ze szczepieniami na tę chorobę? Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) wydało rekomendacje.

PTMRiE wydało dotychczas kilka rekomendacji w sprawie pandemii koronawirusa. O najważniejszych z nich przeczytasz TUTAJ i TUTAJ. Obie były dość uspokajające (dotychczas nie udowodniono negatywnego wpływu zakażenia na ciążę) oraz ostrożne (nie wykonano jeszcze wystarczającej ilości badań, aby wysnuć obiektywne wnioski).

Szczepienie przeciw COVID-19 a leczenie niepłodności

W stanowisku PTMRiE w sprawie szczepień na Covid-19 kobiet w ciąży oraz przygotowujących się lub w trakcie leczenia niepłodności z dnia 16 stycznia 2021 roku czytamy:

W  chwili  obecnej  brak  jest informacji na temat możliwego wpływu szczepienia  przeciwko COVID-19 na komórki jajowe, plemniki, implantację zarodka i wczesne etapy ciąży.

Z powyższych względów wydaje się rozsądne, aby odłożyć rozpoczęcie leczenia niepłodności metodami medycznie wspomaganego  rozrodu (ART, a w tym: pobranie nasienia, stymulację jajników, transfer zarodków) na co najmniej kilka dni po podaniu  drugiej  dawki szczepienia, tak aby dać czas na ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał.

Można rozważyć również bardziej ostrożne podejście, tj. przełożyć rozpoczęcie leczenia ART o okres od 14 dni do 2 miesięcy.

Szczepienie na COVID-19 a ciąża

Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić? Tu również odpowiedź nie jest jednoznaczna. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów „zaleca, aby szczepionek na COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień w oparciu o grupy priorytetowe […]”. Pisaliśmy o tym niedawno TUTAJ.

Stanowisko PTMRiE mówi:

„Bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży nie zostało dotychczas ocenione. Decyzja o zastosowaniu szczepionki u ciężarnej powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, po rozważeniu indywidualnych korzyści i ryzyka”.

Rekomendacja PTMRiE oparta jest o stanowisko Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE), pełną treść znajdziesz TUTAJ (COVID-19 vaccination and assisted reproduction)

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.