fbpx
Przejdź do treści

Szanse na ciążę przed, w trakcie i po miesiączce

Największe szanse na zajście w ciążę są w okresie okołoowulacyjnym – fot. 123RF

Czas gra ogromną rolę w procesie zapłodnienia. W którym momencie cyklu miesięcznego szanse na zajście w ciąże są największe?

„Nie da się zajść w ciążę uprawiając seks w trakcie miesiączki” – to często powielany mit, w który wciąż wierzy wiele osób. Co prawda poczęcie w tym czasie jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Wszystko zależy od długości cyklu kobiety.

Kilka faktów o zapłodnieniu

Ciąża następuje na skutek zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Proces ten zachodzi w jajowodzie. Następnie zapłodnione jajeczko przemieszcza się do macicy – tam rośnie i dojrzewa.

Do poczęcia może dojść w dowolnym momencie – od kilku godzin do pięciu dni po stosunku – pod warunkiem, że do zbliżenia doszło w okresie okołoowulacyjnym.

Najszybciej pływające plemniki są w stanie dotrzeć do komórki jajowej w ciągu ok. 45 minut, podczas gdy wolniejsi „pływacy” będą potrzebować na pokonanie tej samej podróży aż 12 godzin. Kiedy więc szanse na ciąże są największe?

Szanse na zajście w ciążę przed miesiączką

Wszystko zależy od tego, w którym momencie cyklu doszło do stosunku. Najbardziej płodnym okresem jest czas od pięciu dni przed owulacją oraz sam dzień jajeczkowania. Jeśli założymy, że zbliżenie miało miejsce tydzień przed spodziewanym krwawieniem i nie wystąpiła w tym czasie owulacja, szanse na poczęcie są bardzo małe, ale nie zerowe. W przypadku bardzo krótkiego cyklu miesięcznego (od 19 do 22 dni), seks przed miesiączką może prowadzić do ciąży.

Szanse na zajście w ciążę podczas miesiączki

Czy kobieta, która uprawia seks podczas okresu, może zajść w ciążę? Okazuje się, że jest to możliwe! Do zapłodnienia w trakcie miesiączki może dojść jeśli:

  • okres jest regularny,
  • krwawienie trwa od pięciu do siedmiu dni,
  • czas między cyklami jest krótki (ok. 20-23 dni),
  • owulacja zachodzi pomiędzy 10 a 12 dniem cyklu.

Przy okazji warto wspomnieć, że seks podczas miesiączki niesie kilka korzyści. Po pierwsze, może działać jako naturalny środek przeciwbólowy, łagodzi skurcze brzucha i bóle głowy. Burza hormonalna panująca wówczas w organizmie może również nieco podkręcić kobiece libido.

Szanse na zajście w ciążę po miesiączce

W klasycznym, 28 dniowym cyklu miesięcznym, dni płodne pojawiają się mniej więcej pięć dni po miesiączce. I to właśnie wtedy szansa na zapłodnienie jest największa. Jeśli jednak do zbliżenia doszło pod koniec krwawienia, także istnieje możliwość, choć mniejsza, że uda się zajść w ciążę (pamiętajmy, że plemniki są w stanie przetrwać w organizmie kobiety nawet do pięciu dni!).

Źródło: parenting.firstcry.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.