fbpx
Przejdź do treści

Szalki Petriego pokryte diamentem lepsze dla plemników

W Niemczech ulepszono przyrządy laboratoryjne, dzięki którym techniki sztucznego zapłodnienia będą skuteczniejsze.

Szalka Petriego to jedno z najbardziej rozpoznawalnych naczyń laboratoryjnych. Ta cylindryczna podstawka o szerokim dnie i niskich ściankach służy np. do hodowli bakterii czy przeprowadzenia sztucznego zapłodnienia. Naukowcom z niemieckiego Uniwersytetu w Ulm udało się stworzyć szalkę Petriego pokrytą cienką warstwą diamentu. Dzięki nałożeniu nowej powierzchni naczynia są wytrzymalsze niż te wykonane z polistyrenu i wywierają mniejszy wpływ na jakość komórek, które się w nich znajdują.

Wynalazek może być zastosowany między innymi w procedurze zapłodnienia in vitro. Dowiedziono, że plemniki umieszczone w diamentowych szalkach miały większe szanse na przetrwanie niż te trzymane w tradycyjnych naczyniach.

Niestety, koszty produkcji diamentowych szalek są dość wysokie. Tańszym, lecz równie skutecznym rozwiązaniem może być hybrydowa szalka Petriego, wykonana z polistyrenu i pokryta dodatkową cienką powłoką tej substancji.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.