fbpx
Przejdź do treści

Święta wolne od stresu… i niepłodności

stres || Gameta 2
fot. 123rf.com

Święta Bożego Narodzenia zapewne większości osób kojarzą się z choinką, prezentami, kolacją wigilijną i spotkaniami z bliskimi. Cóż, w erze pandemii prawdopodobnie u niektórych będzie wyglądało to nieco inaczej, ale nawet połączenie za pomocą wideokonferencji umożliwia zadanie pytania: „A kiedy dziecko?”…

„Niepłodność to choroba, która wpływa na każdy aspekt życia zmagającej się z nią pary. Kłopoty z poczęciem dziecka przekładają się na relacje w związku, życiu towarzyskim, pracy zawodowej, środowisku rodzinnym. Problem ten często jest bagatelizowany przez otoczenie osób niepłodnych, a brak wsparcia powoduje wycofywanie się z kontaktów oraz izolację społeczną, co z kolei – paradoksalnie – jeszcze bardziej potęguję mechanizm ucieczki i ukrywania się ze swoimi problemami. Doświadczenia pokazują, że wsparcie otoczenia i poczucie akceptacji jest bardzo ważne w procesie leczenia” – mówi Aleksandra Gozdek-Piekarska, psycholog i psychoterapeutka z kliniki leczenia niepłodności Gameta.

Niestety, wciąż nie wszyscy rozumieją, czym tak naprawdę jest niepłodność i na jak wiele obszarów życia ma wpływ. Dlatego też pacjenci nieraz opowiadają, że muszą mierzyć się z komentarzami w stylu: „Może nie wiecie, jak to się robi? Pora pomyśleć o dziecku, a nie tylko o sobie! Krysia ma już trójkę wnuków, a ja?!” – takie słowa w żadnym wypadku nie pomagają. Są tylko dodatkowym stresem, którego osoby leczące
się z powodu niepłodności i tak mają już wystarczająco dużo. „Negatywne doświadczenia wpływają na potęgowanie stresu i związanych z tym dolegliwości
psychosomatycznych”
– dodaje psycholog.

TROSKA O SIEBIE NA PIERWSZYM MIEJSCU!

Może więc warto ewentualne ograniczenia, jakie stawia przed nami pandemia, wykorzystać tak naprawdę na swoją korzyść? Nie jedziesz w tym roku do domu
rodzinnego, bo obawiasz się zaryzykować zdrowie seniorów? Fakt, może być to trudne, ale będziesz mieć więcej czasu na rozmowę z partnerem lub partnerką.

„Para, która stara się o ciążę, powinna też przyjrzeć się swojej relacji, ponieważ ważne jest zminimalizowanie wszelkich napięć i sporów w związku. Komunikacja – otwarta rozmowa – jest kluczowa w tym czasie. Pozwala bowiem na poznanie wzajemnych potrzeb i obaw oraz uniknięcie nieuzasadnionych pretensji. Warto zatem otworzyć się na partnera, by nie doprowadzać do konfliktów, czyli wspomnianych już sytuacji stresujących” – wyjaśnia Aleksandra Gozdek-Piekarska. Święta mogą być więc znakomitą okazją do zadbania o swój związek i być może też odżycia jako para – bez codziennych trosk, stresu związanego z pracą czy licznymi wizytami lekarskimi, które i tak przecież „nie uciekną”.

A może ryzyko zakażenia koronawirusem powstrzymuje Cię przed udziałem w corocznej imprezie ze znajomymi, a home office sprawia, że i pracowniczą wigilię trzeba było odwołać? W porządku, masz dzięki temu więcej czasu na sen, możesz przeznaczyć chociaż pół godziny na pilates lub stretching czy zrobienie zdrowego koktajlu, który wesprze Twoją płodność. A jeśli wolisz wykorzystać te dodatkowe chwile na oglądanie ulubionego serialu – znakomicie!

Postaw na relaks, który spełni Twoje obecne potrzeby i pozwoli złapać oddech. „Ważna jest aktywność fizyczna, właściwa higiena snu, regularne odżywianie się, pozytywne myślenie, unikanie bodźców powodujących pogorszenie samopoczucia. Ważnym czynnikiem jest też pozytywne nastawienie i samoakceptacja. Tak, mamy problemy z powiększeniem rodziny, ale nie czyni nas to gorszymi od innych par – pozytywne nastawienie ułatwi wspólne rozwiązywanie problemu i magazynowanie sił na dalszą drogę” – mówi psycholog, z czym nie sposób się nie zgodzić, ponieważ nieraz jest to droga wymagająca dużej cierpliwości, a wszystkie doświadczenia negatywnie wpływające na samopoczucie mogą ją dodatkowo wydłużyć i utrudniać leczenie.

Niech zatem czas Świąt będzie momentem, w którym każdy z nas będzie mógł o siebie zadbać. Niech osoby zmagające się z niepłodnością spojrzą na siebie z dużą życzliwością i wyrozumiałością – zarówno na siebie samych, jak i na partnera czy partnerkę. To bardzo ważne, by starać się niwelować stres, a nie niepotrzebnie go sobie dokładać – nie warto.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.