Święta Bożego Narodzenia zapewne większości osób kojarzą się z choinką, prezentami, kolacją wigilijną i spotkaniami z bliskimi. Cóż, w erze pandemii prawdopodobnie u niektórych będzie wyglądało to nieco inaczej, ale nawet połączenie za pomocą wideokonferencji umożliwia zadanie pytania: „A kiedy dziecko?”…
„Niepłodność to choroba, która wpływa na każdy aspekt życia zmagającej się z nią pary. Kłopoty z poczęciem dziecka przekładają się na relacje w związku, życiu towarzyskim, pracy zawodowej, środowisku rodzinnym. Problem ten często jest bagatelizowany przez otoczenie osób niepłodnych, a brak wsparcia powoduje wycofywanie się z kontaktów oraz izolację społeczną, co z kolei – paradoksalnie – jeszcze bardziej potęguję mechanizm ucieczki i ukrywania się ze swoimi problemami. Doświadczenia pokazują, że wsparcie otoczenia i poczucie akceptacji jest bardzo ważne w procesie leczenia” – mówi Aleksandra Gozdek-Piekarska, psycholog i psychoterapeutka z kliniki leczenia niepłodności Gameta.
Niestety, wciąż nie wszyscy rozumieją, czym tak naprawdę jest niepłodność i na jak wiele obszarów życia ma wpływ. Dlatego też pacjenci nieraz opowiadają, że muszą mierzyć się z komentarzami w stylu: „Może nie wiecie, jak to się robi? Pora pomyśleć o dziecku, a nie tylko o sobie! Krysia ma już trójkę wnuków, a ja?!” – takie słowa w żadnym wypadku nie pomagają. Są tylko dodatkowym stresem, którego osoby leczące
się z powodu niepłodności i tak mają już wystarczająco dużo. „Negatywne doświadczenia wpływają na potęgowanie stresu i związanych z tym dolegliwości
psychosomatycznych” – dodaje psycholog.
TROSKA O SIEBIE NA PIERWSZYM MIEJSCU!
Może więc warto ewentualne ograniczenia, jakie stawia przed nami pandemia, wykorzystać tak naprawdę na swoją korzyść? Nie jedziesz w tym roku do domu
rodzinnego, bo obawiasz się zaryzykować zdrowie seniorów? Fakt, może być to trudne, ale będziesz mieć więcej czasu na rozmowę z partnerem lub partnerką.
„Para, która stara się o ciążę, powinna też przyjrzeć się swojej relacji, ponieważ ważne jest zminimalizowanie wszelkich napięć i sporów w związku. Komunikacja – otwarta rozmowa – jest kluczowa w tym czasie. Pozwala bowiem na poznanie wzajemnych potrzeb i obaw oraz uniknięcie nieuzasadnionych pretensji. Warto zatem otworzyć się na partnera, by nie doprowadzać do konfliktów, czyli wspomnianych już sytuacji stresujących” – wyjaśnia Aleksandra Gozdek-Piekarska. Święta mogą być więc znakomitą okazją do zadbania o swój związek i być może też odżycia jako para – bez codziennych trosk, stresu związanego z pracą czy licznymi wizytami lekarskimi, które i tak przecież „nie uciekną”.
A może ryzyko zakażenia koronawirusem powstrzymuje Cię przed udziałem w corocznej imprezie ze znajomymi, a home office sprawia, że i pracowniczą wigilię trzeba było odwołać? W porządku, masz dzięki temu więcej czasu na sen, możesz przeznaczyć chociaż pół godziny na pilates lub stretching czy zrobienie zdrowego koktajlu, który wesprze Twoją płodność. A jeśli wolisz wykorzystać te dodatkowe chwile na oglądanie ulubionego serialu – znakomicie!
Postaw na relaks, który spełni Twoje obecne potrzeby i pozwoli złapać oddech. „Ważna jest aktywność fizyczna, właściwa higiena snu, regularne odżywianie się, pozytywne myślenie, unikanie bodźców powodujących pogorszenie samopoczucia. Ważnym czynnikiem jest też pozytywne nastawienie i samoakceptacja. Tak, mamy problemy z powiększeniem rodziny, ale nie czyni nas to gorszymi od innych par – pozytywne nastawienie ułatwi wspólne rozwiązywanie problemu i magazynowanie sił na dalszą drogę” – mówi psycholog, z czym nie sposób się nie zgodzić, ponieważ nieraz jest to droga wymagająca dużej cierpliwości, a wszystkie doświadczenia negatywnie wpływające na samopoczucie mogą ją dodatkowo wydłużyć i utrudniać leczenie.
Niech zatem czas Świąt będzie momentem, w którym każdy z nas będzie mógł o siebie zadbać. Niech osoby zmagające się z niepłodnością spojrzą na siebie z dużą życzliwością i wyrozumiałością – zarówno na siebie samych, jak i na partnera czy partnerkę. To bardzo ważne, by starać się niwelować stres, a nie niepotrzebnie go sobie dokładać – nie warto.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!