fbpx
Przejdź do treści

Światowy Dzień In Vitro: Małgorzata Rozenek o trudnościach niepłodnych Polaków mówiła w Parlamencie Europejskim

Małgorzata Rozenek i Ewa Kopacz w Parlamencie Europejskim w Światowy Dzień In Vitro
Foto: facebook.com, Ewa Kopacz

Światowy Dzień In Vitro, obchodzony 2 czerwca, to ważny dzień dla każdej pary starającej się bezskutecznie o potomstwo. I właśnie dzisiaj, 2 czerwca 2022 roku, Małgorzata Rozenek-Majdan, założycielka Fundacji MRM, na zaproszenie Ewy Kopacz przemówiła w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Tematem spotkania było ”Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski”.

Niepłodność stanowi aktualnie ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Według WHO aż 10-12% populacji krajów uprzemysłowionych cierpi na niepłodność, zaś w Polsce to około 1,5 mln par, jak szacuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Małgorzata Rozenek-Majdan dobrze wie, co czują niepłodni

Małgorzata Rozenek-Majdan nie ukrywa, że wraz z mężem, Radosławem Majdanem, nie byliby dzisiaj rodzicami, gdyby nie in vitro. W ramach działalności Fundacji MRM, a także w swojej książce „In Vitro. Rozmowy intymne”, Rozenek wielokrotnie podkreślała, z jak znacznymi trudnościami w dostępie oraz finansowaniu spotykają się polskie pary, których jedyną szansą na posiadanie własnego dziecka jest in vitro.

Jak mówią dane WHO płodność w Polsce, i nie tylko w Polsce, dramatycznie spada. Nazywam się Małgorzata Rozenek-Majdan i mówię do państwa jako osoba, która bardzo dobrze zna emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie. Jednocześnie mówię jako szczęśliwa mama trójki synów poczętych dzięki metodzie in vitro. Jako że moi synowie mają 16, 12 i 2 lata, sama śledzę drogę leczenia niepłodności w Polsce od kilkunastu lat

– mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan podczas dzisiejszej konferencji w Parlamencie Europejskim.

Apel o przywrócenie refundacji in vitro w Polsce

Zapłodnienie in vitro było refundowane przez rząd naszego kraju w latach 2013-2016, właśnie w ramach programu powołanego przez byłą premier Ewę Kopacz, aktualnie wiceszefową Parlamentu Europejskiego. Dzięki programowi refundacji miało szansę przyjść na świat 22 tys. dzieci. Rezygnacja z refundacji w 2016 przekreśliła wielu parom szansę na zostanie rodzicami.

To pozwala tym, którzy bardzo chcą mieć własne dziecko, chcą założyć rodzinę, a nie mają możliwości finansowych, otrzymać to szczęście. To jest obowiązek rządzących, by zapewnić ku temu warunki

– o konieczności refundacji in vitro mówiła dzisiaj Ewa Kopacz.

W trakcie konferencji w Parlamencie Europejskim Małgorzata Rozenek-Majdan apelowała również do aktualnego rządu o przywrócenie programu finansowania in vitro jako skutecznej formy rozwoju prokreacyjnego w kraju.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.