fbpx
Przejdź do treści

Odpowiednie światło na brzuchu matki może być ważne dla płodu

ciąża pozamaciczna po in vitro
fot. pixabay

Może istnieć związek między ekspozycją na światło podczas ciąży a rozwojem mózgu płodu. Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Umeå w Szwecji mogą zapewnić lepsze zrozumienie pewnych chorób neurologicznych w późniejszym życiu.  

Badacze ze Szwecji wraz z naukowcami z grupy profesora Richarda Langa w Cincinnati w USA wykazali, że receptor światła zwany Opsin 3 jest już wyrażany w częściach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego we wczesnych stadiach rozwoju płodu. Jego rozwój może być istotny dla rozwoju neurologicznego.  

Stymulacja światłem podczas ciąży

Ostatecznie odkrycie to może otworzyć możliwości zastosowania odpowiedniego rodzaju stymulacji światłem podczas ciąży w celu zmniejszenia ryzyka zaburzeń neurologicznych w wieku dorosłym – mówi profesor Lena Gunhaga z Centrum Medycyny Molekularnej w Uniwersytetu Umeå w Szwecji. 

Ekspresja Opsin 3 może być powiązana z wieloma motorycznymi i czuciowymi ścieżkami nerwowymi, które regulują ruch, ból, wzrok i węch, a także pamięć, nastrój i emocje. Początkowy pomysł, że światło może wpływać na komórki wewnątrz ciała w  nienarodzonym płodzie, może wydawać się dziwny. Jednakże zarówno obliczenia, jak i eksperymenty wykazały, że światło może przechodzić przez skórę, tkankę miękką i czaszkę, aby aktywować fotoreceptory.  

Opsin 3 wykrywa światło w zakresie niebieskim o długości fali około 480 nanometrów. Odkrycie przez naukowców z Umeå wzorca ekspresji tego receptora sugeruje, że światło odgrywa istotną rolę w rozwoju i późniejszej funkcji mózgu.  

Źródło ryzyka chorób neurologicznych i psychiatrycznych?  

Badania wyjaśniają, dlaczego ryzyko niektórych chorób neurologicznych i psychiatrycznych różni się w zależności od pory roku podczas porodu. Do tej pory tę niewyjaśnioną korelację zaobserwowano w chorobach takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba afektywna dwubiegunowa, autyzm, schizofrenia i padaczka.  

Naukowcy opierają się na obserwacjach mózgu i układu nerwowego myszy, ale uważa się, że funkcja ta jest podobna u ludzi. Naukowcy kontynuują bardziej szczegółowe badania nad tym, jak Opsin 3 wpływa na rozwój i funkcję mózgu.

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.