fbpx
Przejdź do treści

Suplementy z testosteronem nie działają jak zastrzyk młodości!

poziom testosteronu suplementy
pic. 123rf.com

Wytyczne American College of Physicians wskazują, iż terapia testosteronem nie jest zastrzykiem młodości dla starszych mężczyzn, choć w niektórych przypadkach może być pomocna. Co to dokładnie oznacza?

Wiadomo, że poziom testosteronu u mężczyzn spada wraz z wiekiem, co bywa nazywane „męską menopauzą”. Do objawów, jakie mogą się z tym wiązać, należą: zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy z pamięcią, depresja, osłabienie libido i zaburzenia erekcji. Co jednak ważne, nie ma dowodów na to, że terapia testosteronem rozwiąże większość tych dolegliwości. Badacze twierdzą, że jedynym obszarem, w którym potwierdzono pewne korzyści suplementacji testosteronem, jest leczenie zaburzeń seksualnych. Badania wykazały niewielką poprawę funkcji seksualnych oraz erekcji.

Sekret popularności suplementów z testosteronem

Dr Robert McLean (prezydent ACP) stwierdził, że słabe wyniki badań klinicznych są nieco zaskakujące. Zauważył jednak, że fakt zanikania testosteronu z wiekiem, nie wiąże się automatycznie z problemami zdrowotnymi mężczyzn, a to oznacza, że jego suplementacja nie zawsze będzie pomocna.

To jednak nigdy nie powstrzymywało producentów środków z testosteronem przed prowadzeniem agresywnych kampanii reklamowych, ostrzegających przed skutkami zdrowotnymi obniżającego się wraz z wiekiem poziomu opisywanego tu hormonu. Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w latach 2009-2013 liczba mężczyzn stosujących testosteron wzrosła z 1,3 miliona do 2,3 miliona. Jak podaje agencja, większość z nich nie stosowała go w odniesieniu do konkretnych jednostek chorobowych. Zamiast tego był aplikowany w celu przeciwdziałania procesom starzenia.

Ten trend uległ zmianie między 2013 a 2016 rokiem, kiedy pojawiło się coraz więcej pytań o ryzyko występowania chorób serca oraz raka prostaty, powstających właśnie na skutek stosowania testosteronu. Wyniki badań są na szczęście uspokajające i pokazują, że testosteron nie podnosi ryzyka problemów z sercem, zakrzepów krwi czy raka prostaty, przy czym są to badania przeprowadzone na przestrzeni 10 lat. Jakie zatem mogą być skutki w dłuższym okresie czasu, tego nie wiadomo.

Testosteron nie jest lekiem na całe zło

Według wytycznych Endocrine Society oraz The American Urological Association, dotyczących leczenia niskiego poziomu testosteronu związanego z wiekiem, aplikowanie tego hormonu może pomóc niektórym mężczyznom z zaburzeniami seksualnymi, ale nie powinno być przepisywane w odpowiedzi na niejasne objawy, takie jak zmęczenie i niski poziom energii.

Jakimi innymi sposobami panowie mogą zadbać o poziom testosteronu? Na pewno powinni unikać alkoholu: „Wysokiemu poziomowi testosteronu zdecydowanie nie służy imprezowy tryb życia. Alkohol wpływa na obniżanie stężenia opisywanego tu hormonu” – pisaliśmy w naszym portalu [KLIK].

Źródło: www.webmd.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Paulina Skwarzyńska

Zawodowo zajmuje się marketingiem afiliacyjnym. Prywatnie mama 1,5 rocznej Michaliny, fanka rodzicielstwa bliskości, miłośniczka koni.