fbpx
Przejdź do treści

Stygmatyzacja niepłodności

Dopóki w społeczeństwie będzie obowiązywał nakaz rodzicielstwa, pary starające się o dziecko będą czuły się niewartościowe i gorsze – fot. Canva

Jedna na pięć par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności. Mimo to choroba ta cały czas uznawana jest za wstydliwą, a osoby nią dotknięte żyją w ukryciu. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów jest społeczne naznaczenie osób cierpiących na niepłodność. To społeczeństwo decyduje, co zostaje uznane za normalne, a co – za dewiację. Bezdzietność, czy to świadoma, czy z konieczności, nigdy nie była traktowana jako coś naturalnego. Kiedyś bezdzietność różniła się od społecznie narzuconej normy rodzicielstwa i była traktowana jako pewien rodzaj ułomności. Wszystko oczywiście wynikało z niewiedzy.

Choroba, którą się leczy

W dzisiejszych czasach nie jest już tak źle, ale cały czas jest wiele do zrobienia. Publiczne napiętnowanie pogłębiane jest m.in. przez konserwatywnych polityków. W mediach słyszy się wiele kontrowersyjnych wypowiedzi na temat niepłodności. Powoduje to ogromny podział w społeczeństwie, a osoby, które wszystkimi możliwymi sposobami starają się o dziecko, postrzegane są jako wariaci, których jedynym celem w życiu jest płodzenie dzieci.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.